Predstavenie nových iPhonov pre tento rok sa nezadržateľne blíži, no ešte nás od neho delí niekoľko týždňov. Apple a jeho dodávatelia sa však už teraz pripravujú na výrobu týchto noviniek, ktoré budú schádzať aj z výrobnej linky v Čeng-čou. Jeden z najväčších výrobcov iPhonov, Foxconn, potrebuje mať pri výrobe novej trojice modelov dostatok zamestnancov, ktorým za lojalitu ponúkne odmenu.

Kalifornský gigant nám už počas tohto septembra ukáže jeho nové „trio“ iPhonov, ktoré prinesie vylepšenú výbavu a dizajn à la iPhone X. Medzi týmito novinkami bude aj lacnejší kúsok, ktorý si zákazníci budú môcť kúpiť za prívetivejšiu sumu. Zvyšné dva modely však budú zastávať pozíciu prémiových smartfónov a tie rozhodne nebudú najlacnejšie. Väčšinu výroby týchto noviniek, ale bude zabezpečovať známy Foxconn v meste Čeng-čou.

Vo výrobe má zamestnancov udržať jednorázová odmena

Táto spoločnosť, ktorá má vo výrobe iPhonov prsty dlhé roky, už teraz plánuje produkciu tohtoročných modelov. Kvôli nim bude potrebovať zvýšiť výrobu a zamestnať viac pracovníkov, aby všetko bežalo hladko. Aby však neboli výrobné náklady príliš vysoké, stráži si Foxconn každý minutý cent. Práve takúto chybu totiž spoločnosť urobila v minulom roku, keď jej výroba vtedajších iPhonov nepriniesla očakávané zisky. Napriek prísnejšiemu kontrolovaniu financií si chce Foxconn pred výrobou tohtoročných Apple smartfónov udržať zamestnancov.

Nenechaj si ujsť
Takto vyzerá „mesto iPhonov“, v ktorom sa vyrába polovica celosvetových zásob Apple smartfónov

Pracovníci, ktorí so spoločnosťou obnovia svoje pracovné zmluvy, totiž dostanú niekedy v novembri jednorázový bonus vo výške 252 €. Výsledná cena iPhonov na pultoch predajní sa však bude odvíjať od niekoľkých faktorov. Jedným z nich je aj obchodný vzťah medzi USA a Čínou. Ďalším ovplyvnením predajnej ceny môže byť výška ziskov Foxconnu. Pokiaľ sa spoločnosť zmieri z nižším výnosom, môžeme tento rok nájsť v ponuke Apple smartfóny s lákavejšími cenovkami ako doteraz. Šance na takýto scenár sú však mizivé.

Pochybnosti ale vznikajú aj pri samotnom obnovení zmluvy pracovníkmi, ktorí sa vo výrobe tejto firmy nemajú práve najlepšie. Foxconn bol totiž v minulosti niekoľkokrát kritizovaný za zlé pracovné podmienky. Ešte minulý rok sa však objavili aj správy, že práve táto firma núti tiež pracovať stredoškolákov viac, než by mali, inak nebudú pripustení k maturite. Na adresu tohto dodávateľa doteraz zaznelo mnoho negatív a je teda otázne, koľko zamestnancov mu ostane napriek podmienkam verných.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom