Pri kúpe nového iPhonu zákazníka len málokedy napadne, kde a v akých podmienkach sa jeho vytúžený smartfón vyrábal. Je však dobre známe, že spoločnosť z Cupertina na produkciu svojich zariadení využíva lacnú pracovnú silu, ktorú nenájde inde ako v Číne. Pracovníci, ktorí sa podieľajú na výrobe iPhonov pre Apple, nežijú vo vlastných domovoch a miesto toho bývajú vo vyhradenej oblasti, ktorú mnohí prezývajú aj „mesto iPhonov“.

Keď sa spomenie smartfón od Apple, každému ihneď príde na um iPhone. Smartfón, ktorý si svojimi prémiovými vlastnosťami získal srdcia miliónov zákazníkov po celom svete, sa však vyrába v nelichotivých podmienkach. Polovicu všetkých kusov, ktoré Apple počas roka predá, vyrába jeho najväčší dodávateľ, Foxconn. Spoločnosť, ktorá stojí za výrobou týchto smartfónov, zamestnáva až 350 000 ľudí, ktorých životy nie sú vôbec jednoduché.

Ťažké pracovné podmienky v chudobnej časti Číny

Pracovníci sa museli podrobiť podmienkam, s ktorými síce nie sú spokojní, no oni sami tvrdia, že v ostatných fabrikách, kde pracovali, nie je situácia o nič lepšia. Platy sú malé a pracovný čas dlhý. Neraz pritom musia v zamestnaní počas šiestich pracovných dní odpracovať aj dlhé nadčasy. Pokiaľ si teda niekto kúpil nový iPhone, je veľká šanca, že jeho „život“ začal práve v tejto továrni Foxconnu. Pracovnej sily je však stále dosť, nakoľko táto spoločnosť sídli v najľudnatejšom meste chudobnej čínskej provincie Che-nan. Čeng-čou obýva až 9,5 milióna ľudí, ktorí sa ale bohatstvom chváliť nemôžu.

Foxconn začal s výrobou iPhonov pre Apple ešte v roku 2007 a odvtedy si v Číne vytvoril veľké zázemie a zamestnáva celkovo až 1,3 milióna ľudí. Spoločnosť ale bola neraz ostro kritizovaná kvôli nevhodným pracovným podmienkam, ktoré musia jej zamestnanci znášať. Zopár z nich dokonca tvrdú prácu nezvládlo a v rokoch 2010 až 2011 si sami siahli na život. Apple a Foxconn vtedy prisľúbili, že sa podmienky vo výrobe zlepšia. Už pri vstupe do tohto priemyselného parku sa však nachádza ochrana, ktorá je v niektorých smeroch možno ešte prísnejšia ako u vojenských objektov. Až 2,2 kilometra budov vytvára typický dojem výrobného parku, v ktorom však na každom kroku stojí ochranka a polícia.

Pracovný režim je naozaj prísny

Ešte pred 8 rokmi bolo toto miesto plné polí, ktoré od farmárov kúpila čínska vláda, aby tu mohlo vyrásť obrovské centrum pre výrobu iPhonov. Foxconn, ako jeden z najväčších zamestnávateľov, samozrejme dostal od vlády aj štedré bonusy, ktoré sa počas prvých dvoch rokov produkcie vyšplhali až do výšky 56 miliónov dolárov, o čom informovali noviny The New York Times. Pracovníci začínajú svoj deň príchodom do práce o 7. hodine ráno. Niektorí prichádzajú na skútroch, no väčšina z nich dochádza pešo z okolitých 10 až 12-poschodových ubytovní. Pracovná morálka je tu prísna. Po raňajkách sa o 8. hodine ráno začína šichta, ktorá po obednej prestávke končí o 17. hodine.

Nenechaj si ujsť
Foxconn núti pracovať stredoškolákov nadčas, aby stíhali vyrábať iPhone X. Inak nedostanú maturitu

Zamestnávateľ však pracovníkom ponúka aj nadčasy, ktoré mnohí neodmietajú a pracujú tak aj o 3 až 5 hodín dlhšie. Tempo v tomto priemyselnom parku je taktiež poriadne rýchle. Počas letných mesiacov, kedy sa Apple pripravuje na predstavenie nových iPhonov, zíde z výrobnej linky Foxconnu až 500 000 kusov iPhonov denne. V podstate je každú minútu vyprodukovaných až 350 kusov týchto zariadení. Každý pracovník má pritom svoju úlohu. Niektorí kompletizujú základné komponenty, iní zasa na displej natierajú špeciálny povlak. V každom prípade je potrebné, aby počas pracovného dňa prešli rukami pracovníkov stovky, alebo až tisíce kusov iPhonov.

Väčšina zamestnaných má pritom 18 až 25 rokov, no Foxconn ponúka prácu aj interným zamestnancom, ktorí majú len 16 rokov. Každý deň sa v spoločnosti objavujú stále noví záujemcovia o prácu. Niektorí z nich majú pozíciu už vopred dohodnutú a iní zasa dúfajú, že sa im podarí zamestnať skrz pracovné agentúry. Zamestnancov vo výrobe je možné rozlíšiť pomocou oranžových a modrých viest, ktoré musia mať oblečené.

Nenechaj si ujsť
Apple je odteraz na celom svete 100-percentne zelený

Priemerná mzda v tomto gigantickom výrobnom závode je však minimálna. Drvivá väčšina ľudí tu nezarobí viac ako 300 dolárov mesačne. Mzda je taká nízka, že sa čínska vláda dokonca rozhodla odpustiť pracovníkom Foxconnu platiť dane. Tí, ktorí však pracujú na nadčasy, si vedia mesačne zarobiť aj viac ako 670 dolárov, no musia odrobiť až 60 hodín nad rámec pracovného času. Zákony v Číne ale pritom umožňujú pracovať nad stanovený čas iba 36 hodín mesačne.

Takmer nulový osobný život

Väčšinu nadčasov si pracovníci berú v období, kedy produkcia iPhonov stúpa, teda približne koncom júna. Vtedy do brán Foxconnu prichádza plná pracovná sila, aby spoločnosť stihla uspokojiť dopyt zákazníkov. Pracovníci však majú v okolí „mesta iPhonov“ možnosť vyjsť si von s kolegami a priateľmi do reštaurácie, či na drink. Príležitostí ale nie je mnoho. V čase zvýšenia výroby si dokonca nemôžu kúpiť ani lístok do kina, či mať iné voľnočasové aktivity, na čo nakoniec doplácajú ostatní živnostníci.

Foxconn sa však pri kritike bráni, že podmienky v jeho výrobe sú rovnaké ako u iných výrobcov smartfónov. Mnohí pracovníci si vyskúšali na vlastnej koži, aké je to pracovať pre Xiaomi, Vivo, alebo inú veľkú spoločnosť. Podmienky sú všade nevyhovujúce a žiaden zamestnanec nedokáže byť prirodzene šťastný zo života. Každý sa snaží v týchto podmienkach iba prežiť. To ako vyzerá priemyselný park Foxconnu a okolie „mesta iPhonov“ si môžeš pozrieť aj na priložených fotografiách v galérii.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom