Apple v septembri predstavil svoj výročný model, ktorého výrobný proces zapríčinil oneskorený príchod na trh. Z dôvodu nedostatku komponentov musia dodávateľské firmy pracovať na plné obrátky a zamestnanci sú neraz nútení pracovať nadčas. Jedna zo spoločností, ktorá vyrába súčiastky práve pre iPhone X, mala do výroby nelegálne zapojiť aj študentov stredných škôl.

Kalifornský výrobca sa už od začiatku potýkal s výrobnými nedostatkami pri produkcii iPhonu X. Po predstavení tejto novinky sme ju na pultoch predajní zazreli až začiatkom tohto mesiaca. Kvôli vysokému dopytu sa však po skladových zásobách len zaprášilo. Apple aktuálne tlačí na svojich dodávateľov, ktorí, žiaľ, nestíhajú spĺňať výrobný plán a dodávky súčiastok sa môžu oneskoriť.

Študenti ako lacná pracovná sila

Najviac chýbajúcimi súčiastkami sú 3D senzory pre technológiu rozpoznávanie Face ID. Foxconn, jeden z popredných dodávateľov komponentov pre Apple, tlačí na pracovníkov a núti ich k vysokým pracovným výkonom. Už v minulosti bola táto spoločnosť kritizovaná za nevyhovujúce pracovné podmienky, kvôli ktorým zamestnanci trpeli zdravotnými problémami. Najvážnejšie prípady však neraz končili aj samovraždou.

Teraz však Foxconn poskytol študentom stredných škôl možnosť zapojiť sa do výrobného procesu, no táto ponuka nemá byť v súlade s čínskymi zákonmi. Podľa portálu Financial Times má byť práca študentov nelegálna. Ich bežný pracovný deň v továrni v Zhengzhou trvá aj 11 hodín. Za ten čas má jeden študent skompletizovať až 1 200 senzorov kamery pre iPhone X.

Apple zabezpečí, aby sa každému pracovníkovi, ktorý je súčasťou nášho dodávateľského reťazca, dostalo patričnej úcty a dôstojnosti. Naša práca nikdy nekončí a naďalej budeme robiť všetko preto, aby sme zamestnancov našich dodávateľov ochránili.“ – hovorca Apple

Foxconn si vytvára nelichotivú povesť

Vyjadrenia študentov však hovoria za všetko. Oni sami tvrdia, že do práce v továrni boli donútení, pokiaľ chcú úspešne absolvovať maturitnú skúšku. Celkovo má ísť až o 3 000 študentov vo veku od 17 do 19 rokov študujúcich na škole Urban Rail Transit v meste Zhengzhou. Ako Apple, tak aj Foxconn neskôr potvrdil, že študenti skutočne pracovali nad rámec pracovných hodín. Na druhú stranu však popierajú, že by ich do práce v továrni nútili akýmkoľvek spôsobom.

Nenechaj si ujsť
Výrobná cena iPhone X vyšla na povrch. Si prekvapený?

Študenti pracujú dobrovoľne dostali odškodné a rôzne výhody, no nebudú mať možnosť pracovať nadčas.“ – vyjadrenie Apple. Spoločnosť teraz do továrne poslala aj svojho špecialistu, aby sa uistila, že sa počas výroby budú dodržiavať všetky potrebné normy a zákony. Foxconn priznal chybu, urobil nápravné opatrenia a vyšetruje priebeh programu pre stážistov, aby sa uistil, že sa podobná situácia už nebude opakovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom