Dokumenty Google sú skvelým nástrojom na tvorbu a úpravu dokumentov, pričom sú dostupné úplne zadarmo. Dokonca nevyžadujú ani inštaláciu v počítači, nakoľko všetko prebieha online v prostredí prehliadača. Ich nevýhodou je však vlastný formát, v ktorom práca s dokumentami, tabuľkami či prezentáciami prebieha.

A to je celkom problém, nakoľko Microsoft Office patrí medzi najviac využívaný kancelársky balík a drvivá väčšina súborov je uložené práve v ich vlastnom formáte. Síce sa tieto súbory dajú cez rôzne nástroje konvertovať na iné prípony, no nie je to veľmi pohodlné riešenie. Rovnako doteraz fungovali aj Dokumenty Google, online nástroj na vytváranie a editovanie dokumentov.

Ak si chcel prostredníctvom nich upraviť nejaký súbor z balíka Office, služba si musela súbor najprv konvertovať do vlastného formátu a až následne si mohol dokument upraviť. Ako však informuje portál The Verge, od dnes je situácia iná, nakoľko spoločnosť Google oznámila podporu najviac používaných typov súborov Microsoft Office.

Novinka je dostupná pre všetkých

Aj keď pôvodne táto funkcia mala byť určená len pre Bussines zákazníkov (G Suite), nakoniec sa podpory dočkajú všetci používatelia Google Docs. Nástup funkcie by pritom mal byť už v priebehu tohto mesiaca (pravdepodobne 17. apríla). Podporovaný je Microsoft Office od verzie 2007. V prípade ak využívaš staršiu verziu, súbor bude uložený do novšieho formátu. Medzi prípony patria tieto:

  • Word: .doc, .docx, .dot
  • Excel: xls, .xlsx, .xlsm, .xlt
  • PowerPoint: .ppt, .pptx, .pps, .pot

formáty Microsoft Office
Google Blog

Aplikácia Google Dokumenty sa tak ešte viac vylepší a je tak perfektnou alternatívou pre tých, ktorí nechcú platiť za kancelársky balík, prípadne ho využívajú len sporadicky. Taktiež je to perfektná správa pre majiteľov Chromebookov, nakoľko v ich uzatvorenom systéme je možné využívať len tie aplikácie, ktoré sú dostupné v obchode Chrome.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom