Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vývoj elektronických zariadení zašiel tak ďaleko, že dnes môžeme na zápästí nosiť malé počítače, ktoré nám ponúkajú širokú paletu možností. Doteraz však boli ich konštrukcie pevné a neohybné, no v budúcnosti to môže vyzerať úplne inak. Japonskí vedci predstavili flexibilný displej, ktorý je možné aplikovať na kožu, kde dokáže bez jej poškodenia vydržať aj niekoľko dní.

Inteligentné hodinky či fitnes náramky dnes patria medzi najobľúbenejšie zariadenia zo segmentu nositeľnej elektroniky. Svojim prevedením síce pohodlne sadnú na zápästie používateľa, no nedokážu sa mu dokonale prispôsobiť. Za všetko môže pevná neforemná konštrukcia, ktorú však už do niekoľkých rokov môžu nahradiť flexibilné zariadenia. Vedci z Univerzity v Tokiu v spolupráci so spoločnosťou Dai Nippon Printing predstavili nový displej, ktorý svoje miesto nájde priamo na koži používateľa.

Flexibilita je kľúčovou vlastnosťou nositeľnej elektroniky budúcnosti

Základom všetkého je extrémne flexibilný materiál, ktorý sa podľa informácií môže natiahnuť až o 45 % svojej pôvodnej dĺžky. Tým sa dokonale prispôsobí koži, na ktorej sa tak môže pri nosení neustále naťahovať a ohýbať. Základný predpoklad bol teda splnený, no ako je na tom so zobrazovaním dát? O to sa zatiaľ starajú červené mikroLED diódy s chabým rozlíšením 16 x 24 pixelov, no postačujú na to, aby sa na koži zobrazili podstatné údaje o používateľovi.

Zobraziť celú galériu (3)
University of Tokyo

Nenechaj si ujsť
Pre špiónov alebo ekológiu? Táto elektronika sa dokáže samovoľne vypariť

Tie sníma flexibilný senzor, ktorý sa nanáša na kožu a má za úlohu spracovať signály z EKG a výsledky odoslať do ďalšieho zariadenia, ktorým môže byť počítač, ale aj smartfón. Aktuálne najvhodnejším využitím takto prispôsobivej elektroniky je medicínsky priemysel, ktorý flexibilný displej môže poskytovať pre monitorovanie pacientov. Okrem odosielania dát dokáže táto novinka zobrazovať jednoduché údaje aj v reálnom čase. Skvelou správou je tiež možnosť dlhého nosenia takéhoto zariadenia, ktoré koži ani po týždni nespôsobí poškodenia či zápal.

Veľkým pokrokom pri vývoji takéhoto nositeľného displeja je tiež fakt, že vedci sú už takmer pripravený pre jeho hromadnú výrobu. Tá by sa podľa všetkého mohla začať už zhruba o 3 roky, no dovtedy pred nimi stojí ešte dlhá cesta vývoja. Vo výsledku sa však môžeme dočkať ešte prepracovanejších funkcií či napájania pomocou ohybných solárnych článkov. Zvýšiť by sa mohlo aj zatiaľ biedne rozlíšenie, ktoré bude v budúcnosti ponúkať detailnejší pohľad na všetky graficky zobrazené informácie.

Zatiaľ je však takýto produkt len vo fáze vývoja, no kto vie, akých vylepšení sa dočkáme časom. Aj takýto flexibilný displej je dôkazom ohromného pokroku na poli nositeľnej elektroniky, ktorá tak už viac nebude iba prekážkou na zápästí. Podobný osud ale môže postihnúť aj ďalšie nami milované zariadenia, ktorými sú smartfóny.

Výrobcovia už dnes experimentujú s ohybnými konštrukciami, ktoré ale čaká mnoho zdokonaľovania. To, čo sa pred pár rokmi zdalo ako časť sci-fi príbehu sa dnes stáva realitou a budúcnosť môže byť ešte lepšia, no to sa dnes zrejme nedozvieme.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú