Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Jedným z najväčších svetových problémom je určite množstvo odpadu, ktoré sa každý deň vyprodukuje. Nemalú časť pritom zastáva ten elektronický, ktorý sa nie len ťažko rozkladá, ale na skládkach sa z neho vypúšťajú do pôdy ťažké kovy, ktoré negatívne vplývajú na všetko živé.

Aspoň z malej časti tomu môže pomôcť najnovší objav, ktorý sa podaril výskumníkom z Cornellskej Univerzity. Vyvinuli nový druh elektrických obvodov, ktoré sa dokážu samovoľne zničiť a nezanechávajú po sebe žiadnu stopu. Jednoducho sa vyparia, a to bez toho, aby vypúšťali škodlivé vedľajšie produkty.

Možnosť ovládania na diaľku

Aj keď doteraz podobné zariadenia existovali, k ich zničeniu dochádzalo napríklad pri zvýšenej teplote, kontakte s vodou, či prítomnosti vlhkosti. Novinku je možné ovládať na diaľku a tak dokážeš sám presne určiť, kedy k tomu dôjde. Tento mikroobvod je vytvorený na báze oxidu kremičitého, ktorý je sa nachádza pod plášťom z polykarbonátu. V ňom sa nachádzajú mikroskopické dutiny, naplnené rubídiom a bifluoridom sodným. Tieto prvky dokážu medzi sebou tepelne reagovať a rozložiť tak celé zariadenie.

Nenechaj si ujsť!
Nebezpečné USB-čko po infikovaní počítača samovoľne vybuchne

Táto deštrukcia môže byť kedykoľvek spustená na diaľku pomocou rádiových vĺn. Tie uvoľnia rubídium, ktoré oxiduje a uvoľňuje teplo, čím rozloží polykarbonátový plášť a bifluorid sodný. Dochádza pritom k uvoľňovaniu kyseliny fluorovodíkovej, ktorá rozloží všetku elektroniku.

Využitie majú nájsť hlavne pri monitoringu

Podľa profesorky Amit Lal, by tieto obvody mohli nájsť uplatnenie pri monitorovaní plodín a životného prostredia či pri zbere údajov v prírode, kde sa po splnení úlohy vyparia. Počíta sa aj s ich využitím v biomedicíne. Danú technológiou si už nechali patentovať a momentálne pracujú na jej využití aj v iných odvetviach. Snáď sa tak aj v reálnom živote nájde prospešné uplatnenie tohto technologického kúsku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú