Webové stránky založené na obsahu s jadrom Flash si musí pamätať každý, kto dokáže čítať tento článok. Koniec koncov, Flash Player je tu ešte stále s nami, no ako informuje portál AndroidPolice, jeho koniec sa nezadržateľne blíži.

Po 31. decembri 2020 sa navždy zmení internet, respektíve webový obsah ako sme ho doteraz poznali. Populárny a nesmierne využívaný Flash Player ukončí svoje fungovanie a spoločnosť Adobe ho prestane podporovať.

Väčšina webov už zmenila svoju architektúru, aby nebola odkázaná na tento končiaci plugin.

Stále sa však nájde niekoľko stránok, alebo minimálne niekoľko komponentov na stránkach, ktoré cez Flash fungujú. V minulosti si si mohol cez Flash Player zahrať takmer všetky prehliadačové hry a na Flash Player dokonca kedysi fungoval aj YouTube.

Ten však už aktuálne funguje na modernejšom HTML5, ktorý je hlavne omnoho bezpečnejší. Koniec koncov, väčšina webových stránok, kde bol Flash využívaný, už prešla na HTML5, WebGL alebo WebAssembly technológie, informuje Adobe na svojom webe.

Screenshot

Tieto technológie navyše mnohí vývojári webových prehliadačov behom rokov integrovali priamo do programov, takže na zobrazovanie interaktívneho obsahu už nie je nutné sťahovať žiadne pluginy.

Po 31. decembri 2020 už ďalej nebude možné Flash Player stiahnuť zo žiadnych oficiálnych zdrojov. Okrem toho bude všetok obsah založený na Flash Playeri na weboch blokovaný.

Tento plugin vždy trpel bezpečnostnými problémami, no po ukončení podpory to bude ešte horšie, pretože Adobe už ďalej nebude vydávať aktualizácie.

Spoločnosť tiež neodporúča sťahovať Flash Player z webov tretích strán. Vo väčšine prípadov takýto softvér obsahuje nejaký druh malvéru. Ak sa teda tvoja obľúbená stránka po ukončení podpory nebude zobrazovať korektne, bude lepšie, ak počkáš, kým ju jej autor neupraví na využívanie modernejších technológií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom