Spoločnosť Virgin Galactic oznámila, že uzavrela dohodu s NASA o privedení turistov a astronautov zo súkromného sektora na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, píše Engadget.

Budú školiť a trénovať súkromných astronautov

Ako informoval portál The Verge, spoločnosť Virgin Galactic dnes uzavrela dohodu s vesmírnou agentúrou NASA o privedení turistov a astronautov zo súkromného sektora na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS.

Firma síce zatiaľ uskutočnila iba skúšobné lety svojho suborbitálneho, raketami poháňaného vesmírneho lietadla VSS Unity, ktoré naposledy v decembri 2018 dopravili dvaja piloti do nadmorskej výšky 82,72 km, pričom následne s ním aj bezpečne pristáli.

Zobraziť celú galériu (2)
VSS Unity / Zdroj: Virgin Galactic

Podľa dohody však NASA od Virgin Galactic vyžaduje iba to, aby našla komerčných klientov a koordinovala ich prepravu na ISS. To by mohlo podľa dostupných informácií zahŕňať školenia, tréningy a následnú integráciu do posádky modulu Crew Dragon, Starliner či ruského Sojuzu.

„NASA vyhodnotí uskutočniteľnosť plánu spoločnosti Virgin Galactic na vývoj nového súkromného programu astronautov, ktorý umožní ich pobyt na Medzinárodnej vesmírnej stanici.“, uviedla vesmírna agentúra pre The Verge. 

Vo Virgin Galactic pracuje niekoľko bývalých zamestnancov NASA a spoločnosť už pripravuje výcvikový program pre astrunautov na budúce suborbitálne lety, pričom skvelým spôsobom, ako trénovať astronautov zo súkromnej sféry sú práve aj lety na VSS Unity. Počas štartu by totiž cestujúci zažívali aj nulovú gravitáciu a vysoké zaťaženie.

Prečítaj si tiež
Rozhovor: Rusi môžu stratiť kontrakty v prospech SpaceX a let na Mesiac je hlavne politická hra, hovorí astronóm

Spoločnosť má údajne už aj niekoľko potenciálnych klientov, ktorí by o suborbitálne lety mali záujem. Lety na ISS by však neboli určené iba pre bohatých vesmírnych turistov, ale zúčastniť by sa ich mohli aj vedci.

Zobraziť celú galériu (2)
Flickr/NASA HQ PHOTO

Celá dohoda je súčasťou snahy NASA otvoriť obežnú dráhy Zeme a prípadne aj ISS pre komerčných klientov, pričom v máji sme boli svedkami dohadov o spolupráci agentúry a spoločnosti SpaceX s hercom Tomom Cruiseom, ktorý by na ISS mal natočiť film.

SpaceX tiež v marci nadviazal spoluprácu s firmou Axiom, ktorá chce s pomocou SpaceX a NASA dostať prvých vesmírnych turistov na 8-dňový pobyt na ISS už v budúcom roku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom