S vývojom a rozširovaním dostupnosti internetového pripojenia sa menili aj návyky používateľov a preferencie v oblasti internetových prehliadačov, ktoré si od začiatkov prešli značným vývojom. Jedným z tých starších je aj populárny prehliadač od spoločnosti Mozilla, ktorý oslávil významné výročie. Firefox je tu s nami už 15 rokov, no jeho začiatky sa datujú ešte do minulého tisícročia a v dobe vydania oficiálnej verzie išlo o jeden z najlepších prehliadačov tej doby.

Prvá oficiálna verzia prehliadača Firefox bola vydaná 9. novembra v roku 2004, kedy Mozilla po 2 rokoch vývoja projektu „Phoenix“ sprístupnila Firefox 1.0. Korene tohto prehliadača však môžeme nájsť ešte v prehliadači Netscape Navigator z roku 1994.

Mozilla pritom nestavila na uzavretý projekt, ktorý by vyvíjala interne. Miesto toho pomáhali pri vývoji Firefoxu tisíce vývojárov z celého sveta, ktorí zadarmo sprístupnili svoje kódy a z prehliadača sa stal open-source projekt, ktorý chcel v čase predstavenia ohroziť dominujúci Internet Explorer.

Firefox pred rokmi konkuroval aj tým najlepším

Tento nezabudnuteľný prehliadač Microsoftu mal pred 15 rokmi až 90 %-ný podiel na trhu a prakticky ho využíval takmer každý používateľ, napriek jeho nedostatkom. Monopol Exploreru však nemohol trvať večne. Už rok po vydaní prvej verzie Firefoxu zaznamenal prehliadač viac ako 100 miliónov stiahnutí a postupne si tak ukrajoval svoj trhový podiel.

Časom sa menilo aj prostredie prehliadača, ktorý si adoptoval mnoho vylepšení a medzi nimi aj súkromné prehliadanie a ochranu proti sledovaniu prehliadania webov.

Rovnako tak sa Firefox musel prispôsobiť aj stále novším trendom. V čase jeho vydania prakticky neexistovali také smartfóny, aké poznáme dnes. Pred 15 rokmi totiž výrobcovia len experimentovali s rôznymi operačnými systémami, medzi nimi aj Microsoft s Windows Mobile, no neskôr sa množstvo systémov postupne vytratilo a ostalo len zopár najväčších.

Rovnako to platí aj pri desktopových OS, ktoré prechádzali zásadnými zmenami. Tomu všetkému sa musel podriadiť aj Firefox, ktorý sa dostal nielen do Windowsu, macOS, Linuxu, ale aj do zariadení a Androidom a iOS. S tým sa menilo aj prostredie prehliadača. Najväčšie časy slávy však Firefox zažil zrejme v roku 2009, kedy sa mu podarilo získať tretinový podiel na trhu.

 

Mozilla ako taká oslávila svoje 15. výročie ešte v roku 2013, no jej prehliadač aj v uplynulých rokoch prechádzal razantnými vylepšeniami. Firefox sa rozdelil aj na viacero samostatných služieb. Azda najväčšou zmenou, na ktorej spoločnosť pracovala, bol projekt „Quantum“, v ktorom bol vylepšený samotný engine prehliadača.

Dominantným sa nakoniec stal Google Chrome

Pozíciu jedného z najpoužívanejších prehliadačov uchmatol Firefoxu pred dekádou nový prehliadač od Googlu. Správne, bol to nový Chrome, ktorý ponúkal lepšie možnosti a rýchlejšie prehliadanie, čím postupne začal prevažovať nad konkurenciou. Mozilla a jej prehliadač sa tak museli z nástupu Chromu ešte dlho spamätávať a Firefoxu sa dodnes nepodarilo tento prehliadač tromfnúť. Veľkú úlohu v tomto prípade zohral Android, ktorý umožnil Googlu využiť potenciál, aký mal predtým Internet Explorer vo Windowse.

Zobraziť celú galériu (2)
Dave Bennett/YouTube

Mozilla sa však chcela chytiť príležitosti a v roku 2013 začala s vlastným operačným systémom pre smartfóny. Firefox OS však nezožal u používateľov veľký úspech a o 3 roky neskôr nastal jeho definitívny koniec.

V rovnakom období prišiel na svet aj Project Quantum, ktorý sľuboval obrovské vylepšenia aj v oblasti rýchlosti prehliadania. Skvelé recenzie a ocenenie týchto noviniek však nepomohlo Firefoxu prekonať Chrome, teda aspoň čo sa týka trhového podielu.

Firefox si zakladá na súkromí používateľa

Mozilla však priniesla lepší spôsob ochrany súkromia používateľa ako Google Chrome. Ľudia tak boli lepšie chránení pred reklamami či sledovaním prehliadania, vďaka čomu si mnohé reklamné spoločnosti dokážu vytvoriť profil používateľa a jeho preferencie. V tomto smere Chrome Firefox zrejme len tak nedobehne. Mozilla sa dokonca po odhalení škandálu s Cambridge Analytica rozhodla stiahnuť svoje reklamy z Facebooku a na protest vyvinula aj nástroj pre Firefox, ktorý obmedzoval sociálnu sieť v získavaní dát o používateľoch.

Tento prehliadač si tak zakladá viac na súkromí jej používateľov, no napriek vylepšeniam počas toľkých rokov sa mu už nepodarilo prekonať stále silnú a populárnu konkurenciu. Od vydania prvej verzie Firefoxu sa prehliadač dočkal ďalších desiatok verzií a dnes máme k dispozícii Firefox vo verzii 70, ktorý bol zverejnený len pred niekoľkými týždňami a opäť sa v ňom používatelia dočkali lepšieho súkromia, ale aj nového tmavého režimu.

Predbehol do Edge aj Safari

Aktuálne je Firefox podľa štatistík až 4. najpoužívanejším prehliadačom a trhu stále dominuje Google Chrome s 57 % podielom. Hneď za ním je s 13,4 % trhového podielu Safari od Apple a tretie miesto patrí prehliadaču Explorer a Edge od Microsoftu, ktoré spolu majú 9,4 % podiel. Firefox sa drží pred Operou so 6,9 % podielom.

Mozilla sa však naďalej snaží svoj prehliadač vylepšovať o rôzne novinky, s čím jej pomáha celá komunita vývojárov, ktorí spoločnými silami vytvorili jeden z najlepších webových prehliadačov vôbec. Mimochodom, vedel si, že napriek názvu Firefox je v logu úplne iné zviera? Podľa Mozilly nie je maskotom líška, ako by si mnohí mysleli, ale panda červená. Nám už neostáva nič iné, iba zaželať Firefoxu všetko najlepšie k včerajším 15. narodeninám!

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom