Zdá sa, že po krátkych zábleskoch filmovej kvality sa Netflix na záver roka pri svojich snímkach opäť vracia do vôd priemernosti. Mank režiséra Davida Finchera bol síce vydareným počinom, divákov však k obrazovkám nepritiahol, po stránke kvality naopak neoslnil posledný film Chadewicka Bosemana Ma Rainey’s Black Bottom.

Veľkú divácku pozornosť si na konci roka pýta hollywoodska ikona George Clooney s katastrofickou snímkou The Midnight Sky. Charizmatický herec sa na obrazovkách naposledy mihol v roku 2016 vo vlažne prijatej komédii Ave Caesar!, odvtedy sa po ňom zľahla zem a pripomína sa až po štvorročnej odmlke, opäť v role režiséra aj hlavného hrdinu.

Film nakrútený na motívy knižnej predlohy Good Morning, Midnight z pera spisovateľky Lily Brooks-Dalton pozornosť upriamuje na osamelého a trocha podivínskeho vedca Augustina Lofthousa umierajúceho na rakovinu, ktorý sa snaží zabrániť skupine astronautov pred návratom na Zem po tom, čo našu planétu zdecimovala neznáma globálna katastrofa.

Astronauti predstavujú jednu z posledných nádejí na záchranu ľudstva, vesmírna posádka však nemá o kritickej situácii na domovskej planéte žiadnu predstavu. Hlavný hrdina pôsobiaci na Antarktíde sa preto spoločne s preživším dievčatkom Iris vydáva na neľahkú misiu  k vesmírnemu observatóriu, ktoré predstavuje poslednú nádej na varovanie nič netušiacej posádky.

Fádny a nudný?

Film sa v ponuke Netflixu objavil iba včera 23. decembra, prvé reakcie kritikov aj divákov však príliš priaznivé nie sú a otvorene hovoria o sklamaní. Pred premiérou George Clooney vyhlasoval, že The Midnight Sky má byť kombináciou skvelých snímok ako Revenant či Gravitácia, vo výsledku však film pôsobí nevýrazne a chýba mu vlastná identita.

Netflix/úprava redakcie

Kritika sa sústredí predovšetkým na slabý scenár, ktorý na plnej čiare zlyháva v navodení katastrofickej atmosféry. Rollingstone i ďalší hromadne poukazujú aj na prepálenú stopáž, keďže na obrazovke sa málokedy niečo deje a sledovať film dve hodiny jednoducho nebaví. The Midnight Sky má byť ukážkovým príkladom filmu, kedy diváka viac zaujímajú notifikácie na smartfóne ako dianie na obrazovke.

Opakovane tiež rezonuje otázka, kam sa podel stomiliónový rozpočet. Film je totiž podľa názorov pomalý, nedisponuje žiadnou zapamätateľnou akciou alebo scénami, ktoré by nákladnú produkciu ospravedlňovali. Zapamätateľnejší je podľa všetkého len výkon Georga Clooneyho, na zvyšok filmu divák za pár hodín zabudne, čo je vzhľadom na námet aj hviezdnu účasť určite škoda.

Slabšie kvality filmu potvrdzujú aj hodnotenia divákov. Na ČSFD aktuálne pri filme svieti nelichotivých 53 %, oveľa lepšie si novinka nevedie ani na IMDB s hodnotením 5,7/10.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom