Rozlíšenie obrazu je nielen pri smartfónoch, ale napríklad aj u televízorov večná téma na diskusiu. Najmä na druhom spomínanom trhu sa jednotliví výrobcovia často predbiehajú, kto skôr prinesie detailnejší a jasnejší obraz a momentálne sa súboj bude sústrediť na 8K televízory. Inšpiráciou pre budúci vývoj, ale môže byť nové video z New Yorku, ktoré bolo nahrané ešte vo vyššom rozlíšení.

Kameraman Phil Holland totiž nasnímal jedno z najznámejších miest sveta do neuveriteľného 12K rozlíšenia. Samozrejme, potreboval k tomu poriadne drahú a výkonnú techniku. Jeho setup pozostával z troch ultravýkonných kamier od známeho výrobcu RED. Konkrétne išlo o modely Weapon Monstro 8K VistaVision, ktoré boli umiestnené na špeciálnu plošinu pod helikoptéru. Keďže Holland potreboval stabilné obrázky, celá zostava disponovala 6-osovou stabilizáciou.

Pri výbere objektívov kládol dôraz na výkon v horších svetelných podmienkach a zvolil produkty od japonskej spoločnosti Tokina. No okrem kvalitnej výbavy bolo nevyhnutné použiť aj špecializovaný softvér, ktorý spracuje snímané zábery. Všetky tri kamery totiž snímali mesto pod trochu iným uhlom, aby tak filmári zachytili čo najväčší priestor. Zábery synchronizoval softvér priamo od výrobcu RED.

Finálne snímky boli spojené a upravené, vďaka čomu kameraman dosiahol úchvatné rozlíšenie 12K. Jednotlivé zábery po spojení zodpovedali 100 MPx fotografii, pričom video je nahrané pri frekvencii 48 fps. Holland opísal celý proces tvorby videa na svojom blogu a aj keď video si v plnom rozlíšení 12K zatiaľ nepozrieme, išlo skôr o potvrdenie, čo je možné pri súčasnom vývoji dosiahnuť. Koniec koncov, aj vo FullHD je výsledok stále úchvatný.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom