Spoločnosť SpaceX začala minulý týždeň so zdvíhaním rakety Falcon Heavy na štartovaciu rampu v Kennedyho vesmírnom centre na Floride. Po neoficiálnych záberoch sme sa teraz dočkali aj oficiálneho videa tohto unikátneho kúska techniky, ktorý sa pomaly pripravuje na svoju prvú misiu. 

Raketa Falcon Heavy by mohla absolvovať svoj prvý let už v druhej polovici januára. Ešte pred štartom tejto misie však čakajú spoločnosť a zariadenie testy. K tým patrilo aj minulotýždňové postavenie rakety na štartovaciu rampu  LC-39A, ktorú predtým NASA využívala aj na legendárne misie Apollo. Falcon Heavy sa tak na rampu dostal len na jeden deň a potom ho spoločnosť opäť zložila, informuje The Verge. Test bol ale úspešný a Falcon Heavy vyzerá na rampe vskutku úžasne.

SpaceX sa teraz chystá na ďalší dôležitý test. Raketa by sa totiž mala čoskoro opäť postaviť na legendárnu štartovaciu rampu a tentoraz absolvovať skúšku zážihu všetkých 27 motorov Merlin. Súčasťou testu budú aj ďalšie dôležité prvky štartu, ako napríklad čerpanie paliva. Falcon Heavy má byť najsilnejšou raketou súčasnosti, a to pri výške 70 metrov a hmotnosti 1400 ton. Sila motorov pri štarte má dosahovať ekvivalent 18 lietadiel Boeing 747 pri plnom výkone. To má stačiť na vynesenie 64 ton nákladu na nízku orbitu Zeme alebo 16,8 ton k Marsu.

Nenechaj si ujsť
Raketa SpaceX previedla na oblohe neuveriteľnú svetelnú šou. Prizerajúci si ju mýlili s UFO

Tesla, hudba, Mars

Ak by všetky testy prebehli úspešne, v hre je skutočne štart prvej misie už tento mesiac. A Elon Musk so svojou partiou chcú spraviť tento let, čo najpamätnejší. Súčasťou misie totiž má byť náklad v podobe Tesly Roadster, štart bude sprevádzať pesnička Davida Bowieho – Space Oddity, no a cieľom nákladného modulu bude zrejme obežná dráha Marsu. Záver mesiaca by teda mohol byť poriadne vzrušujúci, snáď sa všetko podarí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom