Najväčšia sociálna sieť sveta funguje už 15 rokov a za ten čas sa toho zmenilo naozaj veľa. Spoločnosť Marka Zuckerberga prešla veľkými zmenami, ktoré priniesli žiadané novinky, ale aj kontroverzné zmeny. Facebook upravil aj obchodné podmienky a obmedzil inzerciu, kde do zoznamu zakázaných produktov pridal aj stále populárnejšie elektronické cigarety a propagovať sa nesmie už ani online kasíno. Prečo sú internetové kasína tak obľúbené, Facebook im venoval špeciálnu pozornosť čo sa týka zákazu a nové vznikajú ako huby po daždi? Dôvodom sú vysoké bonusy kasín, ale aj množstvo hier, ktoré lákajú tisícky hráčov. Nemôžeme zabúdať ani na anonymitu, ktorá je v internetovom prostredí samozrejmosťou, zatiaľ čo v kamenných herniach na to môžu hráči zabudnúť.

Facebook má podľa štatistík aktuálne viac ako 2,4 miliardy registrovaných používateľov, ktorí môžu využiť všetky jeho služby a možnosti. Okrem komunikácie s priateľmi je to aj oblasť inzercie, kde môžu ľudia predávať rôzne produkty. Nedávno sa však práve táto sekcia dočkala výrazných obmedzení, kvôli ktorým platia nové zákazy na predaj viacerých produktov, ale aj služieb.

Obchodné podmienky na Facebooku určujú, ktoré druhy produktov a služieb môžu byť ponúkané v inzercii. Práve predaj v skupinách podobných bazárom je pre mnohých používateľov skvelý spôsob, ako sa zbaviť nepotrebných vecí a posunúť ich ďalším záujemcom. Sociálna sieť sa rozhodla zakázať aj predaj viacerých služieb, návykových látok a množstva ďalších produktov, ktoré sú v rozpore s jej zásadami.

Inzercia doplatila na upravené pravidlá Facebooku

Okrem sekcie „Marketplace“, ktorá slúži na oficiálnu inzerciu na Facebooku, sa začali na tejto sieti vytvárať aj rôzne skupiny, ktoré sa sústreďujú na predaj špecifických produktov. Ide napríklad o smartfóny, automobily, zberateľské produkty, zariadenia do domácností a práve spomínané elektronické cigarety. Veľkú kritiku zožali nové nariadenia tejto sociálnej siete aj v skupinách orientovaných na predaj elektronických cigariet a ich príslušenstva, pričom mnohé z nich Facebook dokonca zakázal.

Nenechaj si ujsť
Facebook a jeho ďalší nábeh na škandál. Informácie o ľuďoch dokáže vytiahnuť aj z obyčajných fotografií

Administrátori nielen týchto skupín tak boli kvôli zmenám nútení odstraňovať všetky príspevky súvisiace s predajom zakázaných produktov a služieb v akejkoľvek forme, vrátane darcovstva. Spoločnosť zrušila kvôli novým zásadám aj veľké skupiny, ktoré mali tisíce členov. Obchodné podmienky Facebooku v oblasti inzercie však toho zakazujú omnoho viac, alkohol a tabakové produkty nevynímajúc. Detailný prehľad všetkých zakázaných produktov a služieb, ktoré sa nesmú v inzercii objaviť, nájdeš v priloženej tabuľke.

[supsystic-tables id=61]

 

Podľa našich informácií prešli mnohé zo skupín so svojím bazárom na iné platformy, pričom vo väčšine skupín s elektronickými cigaretami si administrátori zvolili sociálnu sieť MeWe. V prípade, že sú podozrenia na neoprávnené zrušenie inzerátu, môžu používatelia požiadať o kontrolu a vyhodnotenie obsahu inzercie Facebookom, ktorý určí, či bol predaj predmetu alebo služby odstránený oprávnene.

Spoločnosť sa tak naďalej snaží získať väčšiu kontrolu nad obsahom, ktorý jeho používatelia zdieľajú aj v inzercii. V oblasti samotného propagovania a zdieľania príspevkov a komentárov má Facebook ďalšie normy, ktoré majú zabezpečiť rovnosť, bezpečie a možnosť na názor používateľov. V prípade porušenia Noriem komunity môže sieť vykonať niekoľko krokov, ktorými sa bude snažiť o odstránenie nevhodného alebo zakázaného obsahu upozorneniami a neskôr aj zablokovaním profilov.

Facebook svojimi pravidlami a nástrojmi bojuje aj proti šíreniu násilia a extrémizmu, kedy pri prehliadaní príspevkov a reklám sleduje relevantné kľúčové slová a výrazy spojené s extrémizmom alebo nenávisťou. K tomu spoločnosti slúžia špičkové algoritmy, ale aj celé oddelenia pracovníkov, ktorí majú na starosť kontrolu a odstraňovanie zakázaného obsahu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP