Umelá inteligencia sa stáva čoraz sofistikovanejšia a dnes už dokáže vytvárať ľudské fotografie s veľmi vysokou presnosťou. Facebook tak nedávno musel riešiť problém s falošnými účtami, ktoré mali fotografie vygenerované práve takouto umelou inteligenciou, informuje portál Forbes.

Podľa dostupných informácií bolo v tejto súvislosti zrušených viac ako 900 falošných používateľských účtov a niekoľko stránok a skupín, ktoré mali propagovať záujmy prezidenta Donalda Trumpa. Spoločnosť Facebook v spolupráci so spoločnosťami Graphika a DFRlab, vypracovala 39 stranovú správu o tom, ako má konšpiračný web „The Beauty of Life“ využívať tieto účty na propagandu antikomunistických a pro-Trumpovských záujmov.

Graphika

Vo svojej správe tiež uvádzajú, že web BL má prepojenie s mediálnou organizáciou The Epoch Media Group, ktorá sa zasa spája s čínskym hnutím Falun Gong, ktoré je v domácej Číne zakázané a ktoré tiež propaguje Trumpove záujmy. Epoch Media Group však všetky obvinenia so spájania sa s portálom BL popiera. Ten síce založil jeden z bývalých zamestnancov Epoch Times a tiež v ňom pracuje niekoľko bývalých zamestnancov, no akékoľvek ďalšie prepojenie medzi týmito dvomi portálmi neexistuje.

Výskumníci došli k záveru, že kontroverzné stránky a skupiny s názvami „America Needs President Trump“, alebo „WE STAND WITH TRUMP & PENCE!“, môžu úzko súvisieť aj s nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami, ktoré sa budú v USA konať už budúci rok. Členov, no zväčša administrátorov skupín zastávali práve účty, ktorých profilové fotky boli vytvorené umelou inteligenciou s presnosťou až 99,9 %, píše portál Wired.

Graphika

Umelá inteligencia si už dokáže takmer dokonale poradiť s generovaním tvárí, no problém má zväčša s vytvorením pozadia, alebo s generovaním symetrických objektov ako napríklad okuliare. Práve v týchto prípadoch si výskumníci všimli rôzne deformácie, čo jasné nasvedčuje tomu, že sa jedná o falošné fotografie ľudí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom