Najväčšia sociálna sieť sveta ešte pred 2 rokmi spustila funkciu, ktorá dokáže rozoznávať tváre používateľov a ich priateľov na fotkách. Teraz však prináša pozmenené podmienky používania a túto možnosť sprístupní pre každého registrovaného, ale aj nového používateľa. Facebook nedávno na svojom blogu oznámil rozšírenie funkcie rozpoznávania tváre medzi všetkých ľudí, ktorí si ju však budú môcť ponechať vypnutú.

Spoločnosť Marka Zuckerberga spustila túto možnosť ešte v roku 2017, kedy však bola pre mnohých známa skôr ako odporúčané tagy na fotkách. Funkcia totiž dokáže rozoznať tvár používateľa a následne mu odhalí fotografie, na ktorých sa nachádza, aby sa mohol označil, ostať anonymný alebo nahlásiť fotografiu, ktorú si nepraje mať zverejnenú. Zároveň však podľa Facebooku pomáha rozpoznávanie tváre chrániť identitu používateľa v jeho sieti.

Facebook informuje o novej funkcii rozpoznávania tváre. Tentokrát transparentnejšie

Teraz však spoločnosť rozširuje dostupnosť tejto technológie, ktorá bude pre všetkých ľudí, vrátane nových používateľov. Profily, ktoré predtým využívali odporúčané tagy, dostanú upozornenie o novej funkcii a detaily o tom, ako funguje. Týmto sa zároveň odstraňuje možnosť odporúčaných tagov. Klasické označovanie priateľov funguje naďalej. Upozornenie na rozpoznávanie tváre pritom obsahuje všetky potrebné detaily o fungovaní funkcie a jej novinkách. Facebook ale nezabudol ani na možnosť vypnutia.

Nenechaj si ujsť
Facebook a jeho ďalší nábeh na škandál. Informácie o ľuďoch dokáže vytiahnuť aj z obyčajných fotografií

Používateľom, ktorí doteraz nevyužívali ani odporúčané tagy a dostanú informáciu o dostupnosti rozpoznávania tváre, no notifikáciu budú ignorovať, Facebook túto novinku neaktivuje automaticky a ostane vypnutá. Portál The Verge potvrdil, že funkcia bude k dispozícii pre všetkých už v najbližších týždňoch. Týmto spôsobom a lepším informovaním používateľov aj prostredníctvom videa o využití rozpoznávania tváre chce Facebook predísť podobnej situácii, do akej sa dostal pred pár týždňami, kedy mu súd zamietol odvolanie vo veci žaloby za porušenie ochrany súkromia pre zbieraní biometrických údajov o používateľoch.

Spoločnosť mala zbierať biometrické dáta o miliónoch používateľoch bez ich vedomia. V prípade, že sa tento problém týka veľkého množstva ľudí a firma by boj prehrala, mohla by ju táto situácia podľa Reuters vyjsť aj na niekoľko miliárd dolárov. Financie by musela zaplatiť aj poškodeným používateľom amerického štátu Illinois, ktorí prípad podali na súd. Facebook je tak v prípade novej funkcie rozpoznávania tváre opatrný a pri jej rozširovaní chce dať každému do detailov vedieť, aké možnosti obsahuje.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú