Prezidentské voľby 2016 v USA sa skončili víťazstvom Donalda Trumpa, ktorý v priamom súboji porazil protikandidátku Hillary Clinton. V súvislosti s týmito voľbami sa však neustále objavujú rôzne pochybnosti a kontroverzie, pričom ich súčasťou je vo veľkom počte prípadov aj Facebook. Rovnaká situácia nastala aj teraz, po prevalení škandálu analytickej spoločnosti Cambridge Analytica.

Všetko sa to malo začať ešte v úvode roku 2014, keď spoločnosť Cambridge Analytica údajne začala využívať dáta z aplikácie This Is Your Digital Life. Išlo o akýsi digitálny prieskum, respektíve osobnostný test, pre používateľov Facebooku, ktorý vytvoril akademik z Univerzity v Cambridge Aleksandr Kogan. Ľudia, ktorí aplikáciu používali zároveň súhlasili, že vývojári môžu pristupovať k niektorým osobným údajom. Išlo napríklad o miesto bydliska alebo informácie o sledovaných stránkach na najväčšej sociálnej sieti. Autori aplikácie tvrdili, že údaje budú použité pre výskum. Keďže používatelia sami odsúhlasili zbieranie týchto dát, išlo prakticky o legálnu možnosť a problém nastal až neskôr.

Údaje sa dostali ďalej

Problém bol práve ten, že Kogan mal tieto údaje ďalej poskytnúť tretím stranám, medzi ktorými bola aj spoločnosť Cambridge Analytica, informuje portál Digital Trends. Túto inštitúciu vlastní americký miliardár Robert Mercer a jeho spoločnosť spolupracovala na predvolebnej kampani Donalda Trumpa počas prezidentských volieb 2016. Práve dáta z aplikácie This Is Your Digital Life mali zohrávať dôležitú úlohu pri zostavovaní personalizovaných reklám pre voličov. Bližšie informácie, ako spoločnosť mala využívať dáta používateľov počas kampane, poskytol portál The Observer a informuje o nich britský The Guardian.

Koganovu aplikáciu si malo celkovo stiahnuť takmer 270 000 používateľov, no nielen ich osobné údaje vývojári zozbierali. Okrem samotných účastníkov osobnostného testu sa totiž zbierali aj informácie o ich priateľoch na Facebooku, ktorí mali povolené takéto zdieľanie (respektíve ho nemali zakázané). Celkovo sa tak mala spoločnosť Cambridge Analytica dostať k údajom až 50 miliónov používateľov. Kontroverziu vyvoláva fakt, že Facebook mal o všetkom vedieť už od roku 2015.

Mimoriadne zamotaný prípad

Práve v tomto roku Facebook zakázal Koganovu aplikáciu a požadoval aj certifikát každej zainteresovanej spoločnosti, že zničili nezákonne získané dáta. Vďaka svedectvu bývalého zamestnanca Cambridge Analytica, Chrisa Wylieho, sa ale zdá, že nie všetky informácie boli zničené a objavujú sa pochybnosti, či Facebook spravil dostatočné opatrenia, aby takejto situácii zabránil.

„Využili sme Facebook na zbieranie informácií o miliónoch ľudí. Postavili sme modely, aby využili to, čo sme o používateľoch vedeli a zamerali sa na ich vnútorných démonov. Na tomto základe bola postavená celá spoločnosť,“ povedal bývalý zamestnanec Cambridge Analytica, Christopher Wylie, pre The Observer.

Prípad je ale momentálne veľmi zamotaný. Spoločnosť Roberta Mercera sa bráni voči obvineniam, no svoje opatrenia vykonáva aj Facebook. Najväčšia sociálna sieť v piatok vydala stanovisko, kde informuje o suspendácii Cambridge Analytica z platformy a zároveň odmieta akékoľvek obvinenia, že by išlo o únik informácií z jej strany.

Tvrdenie, že ide o únik údajov, je úplne nesprávne. Aleksandr Kogan požiadal a získal prístup k informáciám od používateľov, ktorí sa rozhodli zaregistrovať do jeho aplikácie, a všetci zúčastnení poskytli svoj súhlas. Ľudia vedome poskytovali svoje informácie, neboli infiltrované žiadne systémy a žiadne heslá ani citlivé informácie neboli ukradnuté ani napadnuté,“ uvádza Facebook.

Prípad je naďalej veľmi zamotaný a čaká sa na ďalšie vyšetrovanie. Aj súčasná situácia ale jasne dokazuje, aké dôležité je chrániť si svoje súkromné informácie na sociálnych sieťach a veľmi zvážiť, aké povolenia udeľuješ rôznym aplikáciám.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP