Ďalší ťažký týždeň pre Facebook je takmer za nami. Po tom, čo sa prevalilo sledovanie používateľov prostredníctvom špeciálnej aplikácie, sa spoločnosť Apple rozhodla gigantovi odobrať špeciálny certifikát. Ten primárne slúži na testovanie nových funkcií a využívajú ho hlavne vývojári (medzičasom bol certifikát opäť obnovený).

Facebook však tento certifikát využil na vytvorenie špeciálnej aplikácie na sledovanie činnosti ľudí, ktorým na oplátku platil istý obnos peňazí, prípadne im ponúkol rôzne darčekové kupóny. Spoločnosť však o tento certifikát prišla, čo okrem iného znamená zastavenie interného vývoja aplikácií pre iOS.

Zakáže Apple Facebook?

Ak by to spravila iná spoločnosť, respektíve iný vývojár, ktorý je omnoho menší, zrejme by si v AppStore už neškrtol. V prípade Facebooku je však situácia diametrálne odlišná a zaujímavú analýzu na túto tému priniesol portál The Verge. Ak by Apple zakázalo aplikáciu Facebook, najviac škody by zrejme spôsobila sama sebe.

Zakázanie Facebooku totiž zahŕňa aj aplikácie Instagram či WhatsApp, ktoré sú na prvých troch priečkach v počte stiahnutí. Museli by byť zablokované aj tie a to je niečo, čo si Apple jednoducho nemôže dovoliť. Nakoľko ide o najviac používané aplikácie na smartfónoch, u ľudí by to mohlo vyvolať tendenciu prechodu ku konkurencii.

Facebook aj so svojimi ďalšími aplikáciami by pritom stále fungoval, nakoľko má aj klasické webové verzie, ktoré síce nie sú dokonalé, ale svoj účel plnia. A aj bez vlastných aplikácií by Facebook stále zbieral dostatok informácií o používateľoch. Na mnohých stránkach je možné sa dnes registrovať prostredníctvom Facebooku a tlačidlo Like sa objavuje na viac ako 8,4 milióna webových stránkach.

Prečítaj si tiež
Apple rázne zakročil voči Facebooku. Začal blokovať interné aplikácie na iOS

Nepochybne je na trhu veľa ďalších spoločnosti okrem Apple, ktoré by veľmi radi akýmkoľvek spôsobom potrestali Facebook za neetické správanie. No ľudia sú na jej aplikáciách natoľko závislí, že jej v podstate tvoria akúsi ochranu. Facebook je jednoducho pomyselná chobotnica, ktorej chápadlá sú všade a nejde ju zastaviť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom