Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V dnešnom svete zariadení a technológií máme k dispozícii viacero najpoužívanejších operačných systémov, pričom v segmente smartfónov kraľuje Android a medzi počítačmi je na vrchole Microsoft so svojim Windowsom. Minulosť nám ukázala, čo sa môže stať, pokiaľ chce do tohto zabehnutého odvetvia vtrhnúť nový hráč, no napriek tomu sa o to chce jeden známy pokúsiť. Facebook totiž plánuje vyvinúť vlastný operačný systém, ktorý by ho mohol jedného dňa zbaviť závislosti na iných gigantoch, vrátane Googlu a jeho systému Android, informuje TechCrunch.

Zatiaľ čo sa objavili nové správy o ďalšom škandále Facebooku, pri ktorom unikli dáta o stovkách miliónoch používateľoch, spoločnosť pracuje na vývoji vlastného softvéru pre zariadenia. Momentálne je k dispozícii len minimálne množstvo informácií, no týmto krokom si môže najväčšia sociálna sieť sveta zabezpečiť svoje miesto medzi ostatnými gigantmi, ktorí vlastnia najpoužívanejšie operačné systémy. Zároveň si môže Facebook vytvoriť časom vlastný ekosystém.

Facebook si chce raziť vlastnú cestu

Na spoluprácu pri vývoji operačného systému tejto sociálnej siete pristúpil aj spolutvorca systému Windows NT, Mark Lucovsky. Facebook tak môže vytvoriť vlastný systém s ešte väčšou sociálnou interakciou medzi používateľmi a dúfajme, že aj väčšou bezpečnosťou. Udalosti posledných rokov by zrejme mnohých ľudí nepresvedčili, aby Facebooku zverili do rúk celé súkromie vo svojich smartfónoch.

Nenechaj si ujsť
Gigantický škandál Facebooku: Unikli mu údaje o takmer 300 miliónoch ľuďoch

Virtuálny headset Oculus a zariadenia Portal bežia na upravenej verzii Androidu, bez ktorého by sa Facebook momentálne nezaobišiel. S vlastným systémom by sa však viac nemusel trápiť tým, čo si o ňom myslí konkurencia ako napríklad taký Apple a jeho CEO, ktorý opakovane kritizoval prístup spoločnosti k súkromiu používateľov. Jednoducho by mal Facebook svoj vlastný svet. Popri iných zariadeniach však spoločnosť pracuje aj na okuliaroch s rozšírenou realitou a na rozhraní pre ich ovládanie myšlienkami používateľa.

To však nie je všetko, pretože gigant má mať v rukáve aj vlastný čipset a hlasového asistenta, informuje The Verge. Prvý pokus o vytvorenie vlastného prostredia pre smartfóny mala spoločnosť ešte v roku 2013, kedy do modelu od HTC priniesla špecificky upravený Android, no tento experiment sa nestretol s veľkým pochopením. O niekoľko rokov neskôr poškvrnili povesť Facebooku mnohé škandály, a tak nebude v budúcnosti jednoduché presvedčiť používateľov, že môžu takémuto operačnému systému plne dôverovať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú