Slovensko je jednou zo šiestich krajín Európskej únie, ktorá neposkytuje žiadne stimuly na nákup elektrických vozidiel. Ako ďalej informuje Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA), podobne sú na tom aj Bulharsko, Dánsko, Estónsko, Lotyšsko a Malta. Väčšina z nich ponúka v súvislosti s elektromobilmi iba daňové úľavy alebo rôzne výnimky.

Estónsko je jediným členským štátom bez akýchkoľvek fiškálnych stimulov. Dánsko ponúka minimálne sadzby dane z nadobudnutia a vlastníctva. Bulharsko oslobodzuje elektrické vozidlá od daní súvisiacich s vlastníctvom,“ objasňuje združenie.

Slovensko podľa neho spoplatnilo registráciu elektromobilov maximálnym poplatkom 33 eur, elektrické vozidlá ako aj plug-in hybridy sa odpisujú dva roky.

Ako konštatuje ACEA, takmer všetky členské štáty Európskej únie ponúkajú určitú formu fiškálnej podpory na stimuláciu presadzovania elektromobilov na trhu, ale povaha, ako aj peňažná hodnota takýchto daňových výhod a nákupných stimulov, sa stále veľmi líšia. Aktuálne podľa jeho údajov ponúka stimuly na nákup 21 členských štátov Európskej únie, čo je o štyri viac ako v roku 2021. Naopak, počet krajín, ktoré neposkytujú žiadne stimuly, klesol. Kým v roku 2021 ich bolo desať, v súčasnosti je ich šesť.

Vlastniť elektromobil na Slovensku sa môže predražiť

Jedna z najväčších výhod elektromobilov spočíva v tom, že batériové auto si môžeš nabiť aj doma. Dnes je na cestách ešte stále pomerne malé množstvo elektromobilov a aj keby si každý majiteľ večer zapojil svoje auto na nabíjačku, na elektrickú sieť to nebude mať výrazný vplyv.

Akonáhle sa ale elektromobily rozšíria, nabíjanie veľkého počtu vozidiel naraz, čo sa deje práve podvečer, môže spôsobiť nestabilitu elektrickej siete. Viac o tomto probléme sa dočítaš v samostatnom článku.

Tesla včera pristúpila k razantnému kroku a plošne v celej Európe zvýšila ceny za nabíjanie na staniciach Supercharger. V niektorých prípadoch dosiahol nárast aj viac ako 50 %. Slováci dnes môžu nabíjať za 0,66 €/1 kWh.

Peter Badík, riaditeľ spoločnosti GreenWay Infrastructure, nám na otázku, či môžeme v blízkej budúcnosti očakávať zvýšenie cien za nabíjanie aj na ostatných verejných nabíjačkach, odpovedal nasledovne:

„Cenu za nabíjanie ovplyvňuje nielen cena elektrickej energie, komodity, ale aj všeobecná inflácia ktorá má negatívny vplyv na ostatné zložky ceny za nabíjanie. Zvýšeniu ceny za nabíjanie sa tak v blízkej budúcnosti nevyhneme.“

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú