V súčasnosti môžeme badať veľké úsilie o hospodársku obnovu v rámci celého sveta a nevyhnutnou súčasťou plánov hospodárskej obnovy Európy je aj ekologizácia, na ktorú sa kladie veľký dôraz. Európska komisia je preto pripravená podporovať prechod na elektrické vozidlá a rovnako aj budovanie nabíjacej infraštruktúry. Dočkať sa môžeme dokonca aj oslobodenia elektromobilov od DPH.

Európa je už dlhšie známa tým, že sa na rozdiel od iných častí sveta snaží vsádzať na podporu elektromobility. Všetko to však začalo ešte skôr, a to sprísňovaním emisných noriem, ktorým sa museli podriadiť všetky automobilky. Zdá sa, že plány na hospodársku obnovu by preto mohli v tomto regióne fungovať.

Ako súčasť plánov pre hospodársku obnovu boli elektromobily použité aj demokratmi v Spojených štátoch amerických, no veľký úspech nemali, informuje Electrek. EÚ uvažuje o pomoci výrobcom automobilov vo forme stimulov, ktoré podporia predaj elektrických vozidiel a plán má zároveň za úlohu motivovať automobilky, aby vo výrobe preferovali elektrické vozidlá pred tými so spaľovacími motormi.

Správy z portálu Bloomberg informujú, že pomoc by mala mať niekoľko podôb, vrátane možného oslobodenia elektromobilov od DPH v rámci celej EÚ. Na Slovensku by to znamenalo lacnejšie elektromobily o 20 %.

Zobraziť celú galériu (0)
TASR / Milan Kapusta

Európska komisia by podľa všetkého mohla navrhnúť aj nákupné zvýhodnenia pre ekologické vozidlá v rámci celej EÚ, ktoré prispejú k redukcii znečisťujúcich látok v ovzduší. Podporný balík na dvojročné obdobie sa vyšplhá na astronomických 20 miliárd eur, pričom ďalších 40 až 60 miliárd eur má byť vyčlenených na podporu investícií v oblasti bezemisného hnacieho ústrojenstva.

Okrem toho má Európska komisia v pláne zdvojnásobenie investičného balíka, vďaka ktorému sa do roku 2025 vybudujú až 2 milióny verejných nabíjacích staníc a alternatívnych čerpacích staníc. To, či bude tento plán schválený, zatiaľ známe nie je. Očakáva sa však, že tieto opatrenia by mohli pomôcť nielen životnému prostrediu ale aj samotných automobilkám prežiť ťažké obdobie.

Ako sme na tom aktuálne na Slovensku?

Najnovšie štátne dotácie na elektromobily a plug-in hybridy na Slovensku boli rozdané ešte v závere minulého roka, keď po prvotných technických problémoch spustilo Ministerstvo hospodárstva SR ďalšie kolo prihlasovania žiadateľov. Celková suma vo výške 6 miliónov eur sa pritom vyčerpala v priebehu necelých 4 minút. Posledné novinky v tomto smere sa týkali vyplácania dotácií prvým žiadateľom, viac sme o téme písali v tomto detailnom článku.

Podpora však prišla na Slovensku aj pre nabíjacie stanice. Vláda sa rozhodla, že okrem samotnej kúpy vozidiel podporí aj výstavbu nabíjacích staníc. V júli 2019 bola vyhlásená historicky prvá výzva, pričom obce, mestá, vyššie územné celky a nimi zriadené organizácie si v prvom kole výzvy (do 1. októbra 2019) mohli rozdeliť až 500 000 €. Nakoniec sa však vyčerpá viac ako 350 000 €. Výška dotácie pre nabíjacie stanice sa pritom pohybovala od 2500 až po 5000 €.

Najviac záujemcov bolo z Prešovského, Košického a Nitrianskeho kraja, pričom nových nabíjačiek sa dočkajú aj občania v okresoch Komárno, Nitra, Michalovce, Senica, Spišská Nová Ves, Medzilaborce či Brezno. Dve nabíjačky pribudnú aj v okrese Malacky v Bratislavskom kraji. Celý zoznam miest a obcí, kde pribudnú verejné nabíjačky pre elektromobily nájdeš v tomto článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú