Predbežné údaje z monitorovania zverejnené Európskou agentúrou pre životné prostredie (EEA) naznačili, že priemerné emisie CO2 z nových automobilov registrovaných v EÚ, na Islande, v Nórsku a v Británii v roku 2020 sa v porovnaní s rokom 2019 výrazne znížili. Dôvodom je, že výrobcovia zvýšili podiel elektrických vozidiel ponúkaných na trh, uviedla v utorok Európska komisia (EK).

Emisie áut výrazne klesajú

Predbežné údaje ukazujú, že priemerné emisie oxidu uhličitého (CO2) merané v laboratórnych testoch z 11,6 milióna nových osobných automobilov registrovaných v roku 2020 v EÚ, na Islande, v Nórsku a v Británii klesli o 14,5 g CO2 / km (-12 %) v porovnaní s priemernými emisiami nových automobilov registrovaných v predchádzajúcom roku, čiže zo 122,3 g CO2 / km v roku 2019 na 107,8 g CO2 / km v roku 2020.

Ide o najväčší ročný pokles emisií od začiatku uplatňovania noriem CO2 v roku 2010. Hlavným dôvodom tohto prudkého poklesu emisií CO2 bol nárast podielu registrácií elektrických vozidiel, ktorý sa strojnásobil, a to z 3,5 % v roku 2019 na viac ako 11 % v roku 2020 – vrátane 6 % plne elektrických vozidiel a 5 % hybridných elektrických vozidiel s plug-in pohonom.

TASR

A aj napriek zmenšujúcim sa celkovým predajom nových automobilov v dôsledku pandémie nového koronavírusu celkový počet elektrických automobilov registrovaných v roku 2020 sa zvýšil, a to viac ako o jeden milión. Podľa EK je to výsledkom postupného zavádzania prísnejších cieľov v oblasti emisií CO2 pre autá v EÚ v roku 2020.

NEPREHLIADNI
Elektromobily budú podľa štúdie lacnejšie ako spaľovacie autá do roku 2027

A ukazuje to aj na účinok cielených opatrení na obnovu zavedených členskými štátmi, ktoré stimulujú zavádzanie automobilov s nulovými alebo nízkymi emisiami a investície do nabíjacej infraštruktúry. Priemerné emisie CO2 z 1,4 milióna nových dodávkových vozidiel predaných v EÚ, na Islande, v Nórsku a Británii v roku 2020 boli 155,7 g CO2 / km, čo je mierne zlepšenie v porovnaní s rokom 2019 (o 2,3 g CO2 / km).

Pixabay

Mierny pokrok je dôsledkom pribúdania elektrických dodávok, keď ich trhový podiel sa zvýšil z 1,4 % v roku 2019 na približne 2,3 % v roku 2020 (2,2 % plne elektrických dodávkových vozidiel a 0,1 % plug-in hybridných elektrických dodávok). Komisia vyzvala výrobcov vozidiel, aby v priebehu nasledujúcich troch mesiacov oznámili prípadné chyby zistené počas monitorovania.

Komisia zváži každé oznámenie a predbežné výpočty EEA buď potvrdí, alebo zmení a doplní na základe konečných údajov. Konečný súbor údajov bude základom pre EK pri určovaní dodržiavania špecifických emisných cieľov zo strany výrobcov a pri určovaní poplatkov v prípade nadmerných emisií CO2.

Slovensko je na chvoste

Podľa analýzy spoločnosti JATO Dynamics klesli emisie v roku 2020 v porovnaní s predchádzajúcim rokom až o 12 %. Slovensko je však na chvoste rebríčka. Analýza spoločnosti JATO zbiera dáta z 21 krajín v Európe, medzi ktorými sa nachádza aj Slovensko.

Za toto výrazné zlepšenie môže nárast predaja plug-in hybridov a čistých elektromobilov. V minulom roku sa predalo viac ako 1,21 milióna plug-in hybridov a elektromobilov, čo predstavuje podiel 10,6 % spomedzi všetkých nových automobilov.

NEPREHLIADNI
Krutá realita: Emisie v Európe klesajú, Slovensko je však na absolútnom chvoste

V roku 2019 sa predalo „iba“ 466 000 nových batériových vozidiel. Spomedzi sledovaných krajín sme na tom najhoršie a produkcia emisií nových predaných áut v roku 2020 je v priemere 119,2 g/km, čo je absolútne najhoršie zo všetkých.

Ďalšie články:

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú