Dlhoočakávané predstavenie startupu Neuralink sa blíži. Už 28. augusta sa dozvieme viac o jeho technológii, no aktuálne sa zdá, že čakanie nemôže vydržať ani sám Elon Musk, ktorý svojou reakciou na otázky prostredníctvom Twitteru prezradil ďalšiu zaujímavosť.

Už pred niekoľkými týždňami sme priniesli viaceré informácie, ktoré sprevádzajú startup Elona Muska s názvom Neuralink. Ide o technológiu, ktorej gro je zavedenie implantátu s malými elektródovými vláknami do mozgu. Pomocou implantátu bude v budúcnosti možné vďaka umelej inteligencii riadiť myšlienkami širokú škálu technológii.

Streamovanie hudby priamo do mozgu? Podľa Muska „áno“

Najnovšie informácie, ktoré priniesol portál Futurism s odkazom na denník The Independent, hovoria o potencionálnej novej funkcii futuristického implantátu. Nedávno sa totižto počítačový vedec Austin Howard opýtal Elona Muska na sociálnej sieti Twitter, či pomocou Neuralinku bude jedného dňa možné počúvať, respektíve streamovať hudbu priamo do nášho mozgu.

Elonk Musk na túto otázku odpovedal jednoducho a kladne – „Áno“. Vieme, že existujú isté technológie ako napríklad okuliare od spoločnosti Zungle, ktoré zdieľajú podobnú myšlienku. V tomto prípade však ide skôr o vytváranie vibrácií a ich smerovanie do lebky, ako priame prepojenie a stimulovanie neurónov v mozgu.

V prípade Neuralinku je preto celý problém o niečo zložitejší, čo adresoval Howardowi v nasledujúcej odpovedi aj sám Musk. Ten totižto uviedol, že streamovanie hudby priamo do mozgu bude možné, až „vyrieši ťažké problémy s telefónmi/nositeľnou technikou (tesnenie, spracovanie signálu, indukčné nabíjanie, správa napájania…).“

Implantát vkladaný pomocou laserov, ktorý je schopný opravovať nervové spojenia

O Neuralinku toho vieme, žiaľ, ešte stále málo. Vkladaný do mozgu bude za pomoci laserov, ktoré doslova vyrežú do lebky otvor, cez ktorý bude implantát následne vkladaný. V počiatkoch bol implantát do značnej miery zameraný na opravu prerušených nervových spojení v prípade ľudí, ktorí trpia poruchami mozgu, vrátane Parkinsonovej choroby.

Ide tak o pokročilú technológiu, ktorá môže poskytnúť oveľa viac funkcionalít. Nateraz tak stále nie je jasné, či budú rozhrania Neuralinku medzi mozgom a počítačom niekedy schopné obísť ucho či kochleárne nervy a magicky preniesť hudbu do časti mozgu zodpovednej za jej vnímanie.

Čo konkrétne teda vieme o implantáte Neuralinku?

Nenápadný implantát Neuralinku má mať priemer iba 2,5 centimetra a zasadzovať sa bude odstránením malej časti lebky a vložením zariadenia spolu s elektródovými vláknami do mozgu. Po následnom zošití dokonca nebude podľa Muska možné na prvý pohľad zistiť, že človek má v mozgu vložený prístroj, píše The Sun.

Americký startup sa dokonca údajne blíži k testovaniu na ľuďoch. Musk prezradil, že prvá implantácia a nervové prepojenie na človeka by sa mohlo podariť za menej ako rok. Startup doposiaľ technológiu otestoval iba na zvieratách, čo však prinieslo zaujímavé výsledky. Minulý rok totiž Musk potvrdil, že opica bola po implantácii schopná ovládať svojim mozgom počítač.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú