Globálnu internetovú sieť Starlink využíva Ukrajina už od začiatku invázie ruských vojsk na svoje suverénne územie, pričom v priebehu vojny narazil tento systém na rôzne limity a zároveň problémy s financovaním. Ako však teraz upozorňuje Interesting Engineering, Rusku sa podarilo spustiť aj systémy na rušenie týchto terminálov, ktoré komunikujú priamo so satelitmi na nízkej obežnej dráhe.

Zatiaľ bez alternatívy

Úspešné rušenie si Ukrajina všimla počas jedného z útokov ruských vojsk, kedy došlo k prerušeniu prístupu na internet prostredníctvom Starlinku. Zatiaľ nie je jasné ako veľmi efektívne tieto systémy elektronického boja sú, aký je ich dosah či ako vlastne vyzerajú. Dokazujú však, že Rusko ani zďaleka nestratilo schopnosť technologicky sa v boji prispôsobiť, čo môže spôsobiť na bojisku vážne problémy.

V úspešnom rušení pravdepodobne zohrali úlohu aj ukoristené terminály, ktoré sa dostali do rúk ruskej armády a neskôr zrejme aj technikov, ktorí boli schopní vyvinúť účinné rušičky. K rušeniu najprv došlo na severnej časti frontu a najbližšie týždne môžu ukázať, o aký veľký problém vlastne ide. Ak sa rušenie rozšíri a zotrvá, bude nutné hľadať alternatívy a rôzne poistky.

US Air Force

Ukrajina sa momentálne spolieha len na Starlink, ktorý je schopný ako jediný zabezpečiť rýchle internetové pripojenie prakticky kdekoľvek na Zemi vďaka obrovskej sieti satelitov na nízkej obežnej dráhe Zeme. Konštelácia dnes pozostáva z takmer 5 000 aktívnych satelitov a niekoľko stoviek stihlo zhorieť v atmosfére – či už kvôli prekonanej technike, technickým problémom alebo geomagnetickej búrke, ktorá v minulosti spôsobila stratu desiatok takýchto satelitov naraz.

Používajú ho aj Rusi

Ukrajinská vojenská rozviedka HUR nedávno priniesla aj informácie o tom, že internetový systém Starlink zrejme využívajú tiež ruskí vojaci. HUR zverejnila na sociálnej sieti Telegram audio záznam, ktorý podľa nej zachytáva dvoch ruských vojakov, ako sa rozprávajú o zriadení nových internetových terminálov na východe Ukrajiny.

Snaha o technologickú nezávislosť

Rusko v poslednej dobe vyjadrilo intenzívnu snahu o technologickú nezávislosť, keďže sa k mnohým technológiám nevie efektívne dostať vplyvom sankcií. Krajina sa rozhodla spoplatniť domácim firmám zahraničný softvér, aby bol viac používaný ten domáci. Napriek veľkosti krajiny ale vojnové ťaženie ruskú ekonomiku značne zasiahlo a je otázne, ako veľmi sa dokáže technologicky osamostatniť.

Problémom je aj odliv mozgov, ktorý si západ všimol ešte pred vypuknutím vojny. Rusko totiž rázne okresalo rozpočet vesmírneho programu, ktorý už tak narážal na veľké problémy. Dnes sa zdá, že tento program stagnuje a k novým kozmickým lodiam či raketovým motorom sa v dohľadnej budúcnosti, na rozdiel od spojeneckej Číny, nedopracuje.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú