Ruská vesmírna korporácia Roskosmos to má pod vedením kontroverzného Dmitrija Rogozina už tak dosť ťažké a čelí nevídanej kritike, Putin sa však rozhodol priliať oheň do ohňa. Ruský vesmírny program príde o značnú časť svojho rozpočtu, pričom prezident očakáva lepšie výsledky, upozorňuje Ars Technica.

Cíti Putin korupciu?

Podľa portálu finanz.ru príde ruský vesmírny programu o značnú časť rozpočtu, pričom do roku 2024 príde každoročné o asi 16 %. Len na rok 2022 je nový rozpočet 210 miliárd rubľov, teda 2,53 miliardy eur. To je o 40,3 miliárd rubľov (0,48 miliardy €) menej, než tohtoročný rozpočet.

kremlin.ru

Rusko tak príde o takmer polovicu rozpočtu na vesmírne aktivity, pričom okliešťovanie najviac postihne výrobné a technologické aktivity či vývoj kozmodrómov.

Najhoršie však na tom je, že rozpočet pre vedecký výskum a vývoj je vynulovaný úplne. Správa prichádza len chvíľu po tom, čo Rusko zakázalo novinárom informovať o väčšine ruského vesmírneho programu.

Pri týchto číslach sa môže zdať, že ruský vesmírny program už funguje len vďaka zotrvačnosti a pomaly končí. Čo sa stalo s vodcom vesmírneho výskumu? Putin si je s najväčšou pravdepodobnosťou vedomý podozrení, že Rogozin postupne Roskosmos rozkráda a je možné, že týmto ho chce donútiť napraviť svoje škody.

Má vôbec ešte šancu?

Tak drastické oklieštenie rozpočtu neveští pre Rusko nič dobré a len sotva dokáže v najbližších rokoch napredovať. Práve teraz sa pritom nachádza vo veľmi zložitej situácii a potrebuje dobehnúť nielen iné štáty, no dokonca aj súkromné firmy.

Roscosmos

Práve spoločnosť SpaceX pripravila Roskosmos o značnú časť príjmu, keď mu vzala možnosť vynášania amerických astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Ročne si na tom prilepšili o asi 345 miliónov €.

Podľa Ars Technica tiež prestala firma United Launch Alliance nakupovať ruské motory RD-180, ktoré poháňajú rakety Atlas V. Tie chce spoločnosť vymeniť úplne novú raketu Vulcan, ktorá využije motory americkej firmy Blue Origin – i keď má s ich dodávkami veľké problémy.

Pomôže im Čína?

Bez patričného rozpočtu je nemožné dobehnúť ostatné krajiny či súkromné spoločnosti a opäť sa stať lídrom vo vesmírnom výskume. O toto miesto momentálne aktívne bojuje Čína, ktorá sa rozhodne nechystá poľaviť.

Vo výsledku ostane Rusku vesmírny rozpočet nižší, než 2 miliardy €. Pre porovnanie, len spomínaná firma Blue Origin, ktorá v porovnaní s Ruskom nič nedosiahla, dostáva alebo aspoň dostávala jednu miliardu ročne. A to nemusí udržiavať množstvo kozmodrómov a platiť vývoj desiatok strojov, satelitov a rakiet.

Dmitrij Rogozin počas štartu rakety Sojuz so satelitmi internetovej konštelácie OneWeb. Zdroj: Roskosmos

Jednou z možností je, že Rusku pomôže Čína, ktorej niektoré kusy techniky sú odvodené práve od tej ruskej. Isté každopádne je, že ambiciózni zamestnanci, vedci a výskumníci ruského vesmírneho programu, ktorí chcú niečo dosiahnuť a posunúť vedu vpred, to budú mať veľmi ťažké a v najbližších rokoch môžu dokonca prísť o prácu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú