Posledné dni sa pozornosť sústredí do Thajska, kde v ťažko prístupnej jaskyni uviazlo niekoľko chlapcov aj s ich futbalovým trénerom. Situáciu komplikuje viacero faktorov a je otázne, kedy sa ich odtiaľ podarí vyslobodiť.

Skupina 12 – tich chlapcov vo veku 11-16 rokov, spoločne s ich 25 ročným trénerom, uviazla ešte 23. júna v thajskej jaskyni. Aj keď sa ich už podarilo nájsť, ich záchrana nie je vôbec jednoduchá. Hlavný vchod je totiž kompletne zaplavený a záchranári tak vodu musia postupne odčerpávať. To však nie je zďaleka tak jednoduché a situáciu najviac komplikuje blížiace sa obdobie dažďov. Ak by sa deti dovtedy nepodarilo oslobodiť, museli by zrejme mesiace prečkať vo vnútri jaskyne.

Pomocnú ruku chce podať aj Elon Musk

Ďalšou možnosťou ako dostať chlapcov von, je pokúsiť sa vyvŕtať dieru do jaskyne, cez ktorú by ich mohli záchranné zložky vyslobodiť. Tu sa Elon Musk ponúkol, že im ponúkne pomoc prostredníctvom technológií SpaceX a spoločnosti The Boring Company. Taktiež ponúka vysoko výkonné čerpadlá a batérie. Práve radar od The Boring Company by mohol v záchrane výrazne pomôcť. Umožňuje totiž určiť presnú polohu, kde sa tím nachádza a ďalšia technika spoločnosti by mohla k deťom preraziť tunel.

V hre sú však aj ďalšie možnosti a niektoré z nich diskutujú zainteresované osoby s Muskom priamo na Twitteri:

Do Thajska vysielajú aj špeciálny tím, ktorí bude priamo na mieste zvažovať možné riešenia.

Zobraziť celú galériu (2)
Twitter - Takto vyzerá plán na záchranu pomocou vykopania tunela

Aj keď ide o veľmi veľkorysé gesto, zatiaľ thajská vláda pomoc priamo neprijala, no podľa dostupných informácií vyhodnocujú možné riešenia. Isté však je, že času je málo, nakoľko už v pondelok má začať obdobie dažďov, ktoré so sebou prinesie výdatné zrážky a celá záchranná akcia by tak bola nesmierne sťažená. Záchrana si už vyžiadala smrť jedného z potápačov, informovala o tom britská stanica BBC.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom