Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Elon Musk má so SpaceX veľké plány, ktorými chce prekonať aj vesmírnu agentúru NASA, teda aspoň čo sa cien letov do vesmíru týka. Na nedávnej udalosti totiž prezradil zásadnú informáciu, podľa ktorej budú lety jeho rakiet výrazne lacnejšie ako tie, ktoré zastrešuje NASA. Celková cena letu takej lode Starship by mala predstavovať len 1 % z ceny letu rakety tejto vesmírnej agentúry, no Muskové slová môžu byť zatiaľ príliš odvážne, informuje Futurism.

Vypustiť raketu do vesmíru je rozhodne zložitým procesom, ktorý si vyžaduje nielen množstvo plánovania, ale aj financií. Doterajšie lety NASA stáli priemerne zhruba 152 miliónov dolárov každý. SpaceX chce ponúknuť omnoho lacnejšie lety. Podľa Muskových vyjadrení bude cena takéhoto štartu iba malým zlomkom sumy, ktorú míňa za štarty rakiet NASA.

SpaceX má odvážny plán. Štart lode Starship má stáť neuveriteľné nízku sumu

V prípade vesmírnej lode Starship má let vyjsť iba na 2 milióny dolárov, a to aj vrátane operačných nákladov, informuje Space. Táto cena predstavuje iba časť sumy aj za obyčajnú malú raketu, no podľa Muska je potrebné tento cieľ dosiahnuť. Pokiaľ by SpaceX skutočne dosiahol takéto „nízke“ náklady, mohlo by to znamenať revolúciu v tomto priemysle. Spoločnosť už doteraz v tomto smere značne pokročila a pri štartoch opätovne využíva aj 1. stupeň Falconu 9.

Nenechaj si ujsť
Boeing má za sebou test záchrannej kapsuly Starliner a úspešný začiatok súboja so SpaceX

Čoskoro poprvýkrát znova využije pri štarte tejto rakety aj zachránený nos, ktorý bol predtým využitý v júli tohto roka, v októbri a februári 2018. Nos rakety bol pritom využitý aj v apríli tohto roka pri misii, kedy sa na obežnú dráhu dostal satelit Arabsat-6A. Obe polovice boli opravené a teraz budú súčasťou ďalšej misie na rakete Falcon 9, ktorá vynesie ďalších 60 satelitov Starlink. Len cena samotného nosa predstavuje podľa Muska až 6 miliónov dolárov.

Budúcnosť tkvie v znovu využiteľných raketách

Opätovným využitím tohto komponentu tak SpaceX výrazne ušetrí. Navyše, v pondelok znova vyletí na obežnú dráhu Zeme aj ten istý 1. stupeň Falconu 9, ktorý bol využitý pri predošlých letoch. 2. stupeň tejto rakety aj rakety Falcon Heavy je však stále len na jedno použitie. Starship má byť podľa predstáv Elona Musk znovu využiteľnou raketou, ktorá spoločnosti ušetrí množstvo nákladov. Na jej palube sa má pritom ocitnúť 100 pasažierov.

SpaceX chce do 10 rokov priniesť aj spôsob dopravy, kedy by rovnaká raketa prepravila z jedného mesta do druhého až 1 000 ľudí. Napriek všetkej snahe je cena letu menšieho Falconu 9 stále na úrovni zhruba 62 miliónov dolárov, a tak má vesmírna firma Elona Muska pred sebou ešte dlhú cestu, aby sa jej podarilo dosiahnuť spomínaný cieľ 2 miliónov dolárov za štart lode Starship.

Momentálne síce vyzerá tento plán nereálne, no Musk sa svojho sna neplánuje vzdať. Až neskôr však uvidíme, či sa jeho slová potvrdia alebo ich povedal len preto, aby ohromil verejnosť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú