Napriek tomu, že elektrický kamión Tesla Semi, ktorý spoločnosť predstavila ešte v roku 2017 stále na trhu nie je, automobilke sa zaň už poriadne sypú peniaze do vrecka. Podľa najnovších informácií, ktoré odhalil Elon Musk v rozhovore na Európskej konferencii o batériách, sa však máme na čo tešiť. Tesla Semi bude totižto disponovať dojazdom až 1000 kilometrov, píše InsideEVs.

Kľúčom sú nové batériové články

Ako informoval portál Electrek, z najnovšieho rozhovoru po novom druhého najbohatšieho človeka na planéte sa konečne dozvedáme niečo o vylepšeniach, ktoré nové batérie Tesly prinesú pre elektrický kamión Semi.

Musk v rozhovore uviedol, že dojazd 500 až 800 kilometrov dosiahne model Semi ľavou zadnou už s využitím súčasnej technológie. Postupom času a s použitím svojich nových článkov Tesla 4680, ktoré predstavila automobilka v septembri počas udalosti „Deň batérií“, dokáže dojazd elektrického ťahača vzrásť až na 1000 kilometrov.

Tesla totiž očakáva, že nové 4680 články budú 6-krát výkonnejšie než ich predchodca, pričom disponujú päťnásobkom jeho energetickej kapacity.

Hodnoty dojazdu sa dokonca týkajú plne naložených vozidiel s nákladom zhruba 35 až 40 ton, pričom užitočné zaťaženie modelu Semi by malo byť podobné alebo len o jednu tonu menšie ako u naftového ekvivalentu.

Dojazd 1000 kilometrov predstavuje z „pôvodných“ 800 kilometrov až 25 % zlepšenie, no hustota energie použitých článkov sa na jeho dosiahnutie musí podľa Muska pohybovať okolo 300 Wh/kg, čo ešte nejaký čas potrvá.

Zobraziť celú galériu (0)
Screenshot / The Modesto Bee

To však pre ich použitie v Tesla Semi nepredstavuje veľký problém, pretože napriek tomu, že sa začiatok výroby tohto modelu plánoval už na rok 2019 ešte stále nepoznáme, v ktorej továrni sa bude elektrický ťahač vyrábať. Najpravdepodobnejšou možnosťou je výroba v Gigafactory Texas, ktorej výstavbu oznámil Elon Musk ešte len tento rok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP