Predaje áut s čisto spaľovacími motormi sú čoraz nižšie, no ak si si myslel, že ich primárne vytláčajú čisté elektromobily, si na omyle. Agentúra ACEA priniesla prieskum, ktorý sleduje predaje nových vozidiel v Európe. Záujem pritom najviac nenarástol o elektromobily, ale o klasické hybridy.

Podľa dát agentúry ACEA sa v prvom kvartáli roku 2022 predalo iba 378 009 naftových vozidiel a 808 039 áut na benzín. Obe motorizácie v porovnaní s minulým rokom zaznamenali pokles, pri dieselových autách je to 33,2 % a pri benzínových modeloch iba 3,2 %.

Elektromobily výrazne poskočili, no štatistikám nekraľujú

Predaje elektromobilov v Európe dosiahli za prvé tri mesiace v aktuálnom roku až 224 145 kusov, pričom v porovnaní s minulým rokom poskočili o 53,4 % nahor. Absolútne najvyšší percentuálny nárast zaznamenali v Rumunsku (408 %).

ACEA

Po benzínových motorizáciách je však absolútne najpopulárnejším typom pohonu hybrid, ktorý nie je nutné nabíjať z elektrickej siete. V prvom kvartáli 2022 sa v Európe predalo až 563 030 hybridov, čo predstavuje medziročný nárast o 5,3 %. Hybridy sú teda na európskom trhu dlhodobo populárne.

Plug-in hybridné motorizácie paradoxne zaznamenali medziročný pokles v predajoch o 5,3 %. Tieto dáta jasne ukazujú, že s plug-in hybridmi to bol v podaní automobiliek tak trochu krok vedľa.

Slováci kopírujú európske trendy

Keď sa pozrieme na štatistky predajov vozidiel s alternatívnymi typmi pohonu na Slovensku, uvidíme veľmi podobný trend, akým sa uberá prakticky celá Európa. Hybridné motorizácie jednoznačne kraľujú aj na našich cestách a v prvom kvartáli 2022 sa ich na Slovensku predalo 4 439 (v roku 2021 to bolo 2 606).

Fontech

Počet čistých elektromobilov sa u nás takmer zdvojnásobil a z počtu 157 z Q1 2021 narástol na 302 v prvom kvartáli tohto roku. Avšak 302 predaných elektromobilov je stále žalostne málo v porovnaní so zvyškom Európy. Horšie na tom sú už iba krajiny ako Bulharsko, Estónsko, Chorvátsko, Litva, Lotyšsko a Cyprus.

Stále najväčšej obľube sa na Slovensku tešia osobné autá s benzínovým motorom. Ich predaje predstavovali za prvý kvartál aktuálneho roku 10 531 vozidiel. Slováci si v uvedenom období kúpili aj 3 112 dieselových áut.

Za tými najlepšími výrazne zaostávame

Nórsko je mekkou elektromobility a každý mesiac to potvrdzuje viac a viac. Kvartálne výsledky registrácie nových automobilov za prvý štvrťrok 2022 hovoria za všetko. Viac ako 4 z 5 nových predaných áut sú v tejto krajine plne elektrické.

Martin Katler/FonTech

Ako uvádzajú štatistiky Nórskej rady pre informácie o cestnej doprave, podiel čistých elektromobilov predaných v Nórsku za obdobie január až marec 2022 dosiahol neuveriteľných 82,9 %.

Za prvé tri mesiace tohto roka sa predalo vyše 32 000 nových vozidiel, z čoho je 26 800 elektrických. Medziročný podiel v predajoch mierne klesol, minulý tok sa za rovnaké obdobie predalo vyše 36 000 nových áut, pričom elektromobilov bolo 19 000 s podielom 52,8 %.

Ani zvyšných menej než 20 % vozidiel však nebolo čisto spaľovacích. Takmer 7 % tvoria benzínové plug-in hybridy a 3,7 % sú benzínové hybridy.

Za celý kvartál sa predalo iba niečo málo vyše 2 000 áut, ktoré spaľujú iba benzín a naftu s rovnakým podielom 3,1 %. Registrácie nových vozidiel nám ale ukazujú smutnú stránku vodíkových technológií.

Za celé tri mesiace sa totiž v Nórsku predali iba tri vodíkové autá, pričom rok predtým sa ich počas rovnakého obdobia registrovalo iba 6. Ani v tak vyspelej krajine, akou je Nórsko, teda nedáva vodík v osobnej doprave žiaden zmysel.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP