Historický moment pre elektromobily v Európe. Prvýkrát prekonali v predajoch nafťáky
Elektromobilita v Európe – predajElektromobilita v Európe – predaElektromobilita v Európe je na vzostupe. Mesiac jún bol pre elektrické autá významný najmä tým, že vôbec po prvýkrát sa na starom kontinente registrovalo viac elektromobilov ako naftových vozidiel, vyplýva zo štatistík asociácie ACEA.
Automobilový priemysel celkovo zažíva masívny nárast a Európania nakupujú nové autá v porovnaní s minulým rokom výrazne viac. V júni 2023 sa registrovalo až o 17,8 % viac nových áut než v júni 2022.
Výrazný nárast zaznamenali aj predaje elektromobilov. Medziročne je to až 66,2 %, pričom v celej EÚ sa v júni registrovalo 158 252 čisto elektrických áut. Vôbec prvýkrát však elektromobily porazili v predajoch naftové autá.
Trhový podiel novo registrovaných elektromobilov v júni 2023 tvoril 15,1 %, pričom dieselové vozidlá si uchmatli iba 13,4 % trhu. Aj naďalej jednoznačne dominujú benzínové autá s podielom 36,3 %, za ktorými nasledujú hybridy s podielom 24,3 %. Plug-in hybridným vozidlám sa nedarí presadiť a v júni tvorili iba 7,9 % trhu.
Elektromobilita na Slovensku rastie, no veľmi pomaly
Detailnejšie štatistiky ACEA ukazujú aj to, ako si v júni 2023 viedlo Slovensko. Medziročný nárast elektromobilov je výrazný. Zatiaľ čo minulý rok sa v júni u nás registrovalo iba 131 elektrických áut, tento rok to bolo 230, čo predstavuje nárast 75,6 %.
Paradoxne Slováci oveľa viac preferujú plug-in hybridy, ktorých minulý mesiac u nás zaregistrovali až 268. Medziročný nárast v registrácii plug-in hybridov na Slovensku predstavuje 48,9 %, čo znamená, že viac plug-in hybridov ako elektromobilov na Slovensku pribudlo aj minulý rok.
Aj medzi Slovákmi boli v júni najpopulárnejšie benzínové vozidlá, ktorých na na našich cestách pribudlo 4 025. Medziročne sme však zaznamenali pokles na úrovni 11,7 %.
Od začiatku roka 2023 sa do konca júna na Slovensku registrovalo 1 086 nových elektromobilov. To je však v porovnaní s Európskym priemerom žalostne málo a menej elektrických áut pribudlo už iba v Bulharsku, Chorvátsku, na Cypre, Malte, v Litve, Lotyšsku a Estónsku.
Každé piate nové auto bude elektrické, ukazuje štúdia
Elektromobily postupne naberajú na popularite a tento rok má byť podľa analytikov zlomový. Agentúra IEA vo svojej štúdii zverejnila odhad, že každé piate predané auto v tomto roku bude elektrické.
Absolútnym zlomom, kedy už budú elektromobily definitívne porážať v predajoch spaľováky, bude ich cenová partita. Tá by mohla v Európe nastať už v polovici dekády, teda niekedy okolo roku 2025.
IEA uvádza, že predaj elektromobilov v tomto roku medziročne narastie až o 35 %. Ide však o globálny nárast, pričom najvyšší sa očakáva vo vyspelých krajinách a na dobre rozvinutých trhoch. Až 60 % elektromobilov sa v roku 2022 totiž predalo v Číne. V roku 2022 sa celosvetovo predalo zhruba 10 miliónov elektromobilov, tento rok by ich malo na cestách pribudnúť až 14 miliónov.
Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Stellantis bankrotuje, Volkswagen zatvára závod. Globálni výrobcovia majú problém na dôležitom trhu
V aute ho majú desaťtisíce Slovákov. Ak zneužiješ obľúbené zariadenie, riskuješ masívnu pokutu
Môže raz zachraňovať životy v Tatrách. V Poľsku otestovali futuristický lietajúci prostriedok
TOP Jeden z TOP elektromobilov dostal veľké vylepšenie. Odstránili vec, ktorú mnohí nenávideli (RECENZIA)
Slovensko zlyhalo v elektromobilite na celej čiare. Štát dostal tvrdý výprask od vlastného úradu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Rusko pripravuje masívny útok, ktorý má definitívne ukončiť vojnu na Ukrajine. Analytici varujú pred následkami
Elitný architekt Prekop: Slovensko trpí komplexom druhej kategórie a architektúra na to dopláca
Osudových 33 sekúnd: Čierna skrinka odhalila posledné momenty letu Air India. Príčina pádu je odhalená
Žena skončila na pokraji zlyhania pečene po užívaní obľúbeného bylinného doplnku. Vedci dvíhajú varovný prst
TOP 10 krajín, ktoré prevalcovali ekonomický rast svetových veľmocí. Skryto prepisujú mapu globálneho bohatstva
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Stellantis bankrotuje, Volkswagen zatvára závod. Globálni výrobcovia majú problém na dôležitom trhu
- Benzín a nafta definitívne skončili. Čerpacie stanice ich nahradia „novými“ palivami, vieme kedy
- V aute ho majú desaťtisíce Slovákov. Ak zneužiješ obľúbené zariadenie, riskuješ masívnu pokutu
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Slováci stále nostalgicky veria emisnému bludu. Spaľováky zhoreli do tla v najnovšej štúdii
-
- Benzín a nafta definitívne skončili. Čerpacie stanice ich nahradia „novými“ palivami, vieme kedy
- Stellantis bankrotuje, Volkswagen zatvára závod. Globálni výrobcovia majú problém na dôležitom trhu
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Slovensko zlyhalo v elektromobilite na celej čiare. Štát dostal tvrdý výprask od vlastného úradu
- Slováci stále nostalgicky veria emisnému bludu. Spaľováky zhoreli do tla v najnovšej štúdii
-
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- V Európe sa vylodili tisícky čínskych elektromobilov. Doviezla ich obrovská loď so šokujúcim pohonom a výkonom
- Benzín a nafta definitívne skončili. Čerpacie stanice ich nahradia „novými“ palivami, vieme kedy
- Hyundai a Kia spustili masívne zľavy po celom svete. Autá zlacneli aj o desaťtisíce eur
- Stalo sa jej to najhoršie. Žena si kúpila lacný elektromobil, po roku ním nedôjde ani do práce
Trump mení stratégiu: Zbrane pre Ukrajinu pôjdu cez NATO, voči Rusku chystá zásadné vyhlásenie
Takto sa zneužíva home office. Odborári odhalili praktiky, ktoré sa ťa môžu týkať
Očkovanie neodmietali nevzdelaní. Nová štúdia odhalila iný faktor
Tržby TSMC prekonali očakávania. Čipy pre AI lámu rekordy
Slovensko má najdrahšie palivá v regióne. Analytici majú vysvetlenie
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP