Juhokórejskému vedeckému tímu sa podarilo prísť s prekvapivou inováciou, ktorá má ohromný potenciál posunúť vpred ťažbu kritického materiálu v oblasti elektromobility a obnoviteľných zdrojov. Ako totiž upozorňuje portál Interesting Engineering, vedcom sa podarilo intenzívne posilniť extrakciu lítia – materiálu, bez ktorého sa batérie moderných elektrických áut zatiaľ nezaobídu.

Trojnásobná efektivita

Svetový dopyt po lítiu neustále rastie a vedci hľadajú nielen spôsoby, ako ho v batériách nahradiť, ale tiež rôzne možnosti vylepšenia jeho ťažby. To sa podarilo tímu juhokórejských vedcov, ktorí pri extrakcii tejto látky použili plazmu oxidu uhličitého. Pri extrakcii lítia zo simulovaného roztoku podobnému tomu, z ktorého sa táto látka bežne získava v priemysle, sa vedcom podarilo zvýšiť efektivitu až trojnásobne.

Ako ďalej vysvetľujú v štúdii, doterajšia metóda využívajúca oxid uhličitý v plynnej forme dosahovala efektivitu na úrovni len 10,3 %, pričom nová metóda ju posúva na úroveň až 27,87 %. Experti zároveň dodávajú, že táto štúdia dokazuje nevídané možnosti, ktoré môže plazma odomknúť a posilniť tak ťažbu rôznych materiálov, nielen lítia.

Freepik

Práve lítium je ale v dnešnej dobe jednou z najdôležitejších látok, ktoré ľudstvo intenzívne ťaží a to kvôli elektrickým autám a obnoviteľným zdrojom energií, ktoré potrebujú veľké batérie na uchovávanie elektrickej energie. Lítia je síce na Zemi veľké množstvo a dá sa recyklovať, avšak jeho ťažba je pomerne náročná a kvôli vysokému dopytu jeho cena vystrelila do výšin.

Musk ho chcel ťažiť

Ceny lítia dokonca doviedli miliardára Elona Muska k myšlienke ťažiť ho na vlastnú päsť. Podľa staršieho Muskovho príspevku je na Zemi lítia dostatok, avšak jeho ťažba a spracovanie sú extrémne pomalé. Podľa vývoja cien komodity je zrejmé, že ťažiarenske kapacity nestačia už ani pre súčasný trh s elektromobilmi, nakoľko cena za 1 tonu lítia vystrelila medziročne nahor zhruba štvornásobne.

Nastal prepad

Napriek vysokým cenám trh s lítium nie je práve stabilný. Koncom minulého roka zažila táto látka na čínskom trhu intenzívny prepad až o 70 %. Tento pokles sa pripisoval najmä spomaleniu dopytu po elektrických vozidlách, najmä na najväčšom svetovom trhu s bezemisnými automobilmi, teda v Číne.

Lítium spolu s kobaltom a niklom tvoria trojicu základných prvkov pre batérie elektrických vozidiel. Tieto komodity v súčasnosti čelia jednému z najťažších období na trhu. Prudký nárast dopytu a cien zaznamenaný v posledných dvoch rokoch sa teraz zmenšuje, pretože apetít po elektrických vozidlách slabne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú