Na Slovensku je predaj automobilov čisto na elektrický pohon stále v oveľa menšej, než je tomu v ostatných európskych krajinách, a to predovšetkým tých severských. Dôvodom je stále slabá infraštruktúra nabíjacích staníc a chýbajú aj rôzne výhody, ktoré vodiči týchto vozidiel majú v zahraničí, no na Slovensku nie. 

To všetko sa ale už čoskoro môže zmeniť a do popredia sa aj u nás bude tlačiť autá na elektrický a hybridný pohon. Ako zisťoval Ondrej Macko z portálu TouchIT, pre motoristov sa chystá niekoľko zmien a obnovia sa aj dotácie na kúpu elektromobilu. Informácie sú priamo z Ministerstva hospodárstva a boli odhalené pri otváraní prvej ultra rýchlej nabíjačky v Budči.

Špeciálne ŠPZ pre majiteľov elektromobilov

Akčný plán Ministerstva hospodárstva bude už čoskoro bude predložený na schválenie do parlamentu a ak sa presadí, tak vodiči elektromobilov a hybridov môžu mať dôvod na radosť. Znovu sa totiž bude dotovať ich nákup, budú môcť využívať jazdné pruhy pre autobusy a taxíky, bude im udelený prístup do nízko emisných zón v našich dvoch najväčších mestách a taktiež budú môcť parkovať na miestach, na ktorých bežné vozidlá nemôžu.

Elektromobilom na Slovensku svitá na lepšie časy
Zobraziť celú galériu (1)
Takéto ŠPZ by mali odlíšiť elektromobily od bežných vozidiel, Screenshot/Youtube

Majitelia týchto áut budú mať navyše špeciálne upravené evidenčné tabuľky, aby ich bolo jasné rozoznať od bežných áut. Ministerstvo ďalej plánuje investovať aj do nákupu nových nabíjacích staníc, ktorých pribudne až 120 po celom území Slovenska. Výrazne sa tak zlepší ich dostupnosť, ktorá bola doteraz veľmi biedna a odrádzala ľudí k nákupu elektromobilov.

Prečítaj si tiež
Tesla vyrieši problémy svojich elektromobilov v chladnom počasí

S takýmto plánom je veľmi pravdepodobné, že dôjde k výraznému nárastu predaja elektromobilov a Slovensko sa tak priblíži trendu, ktorý prevláda v ostatných európskych krajinách.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom