Cenovo dostupné elektromobily na trhu stále chýbajú a tento fakt má za následok, že v chudobnejších krajinách je na tom elektromobilita stále pomerne biedne. Európska asociácia výrobcov automobilov (ACEA) zverejnila čísla, ktoré potvrdzujú, že krajiny s vyšším HDP majú vyšší podiel elektromobilov.

Podľa dát ACEA je až 73 % všetkých predaných elektromobilov registrovaných iba v štyroch krajinách. Tieto krajiny pritom majú jedny z najvyšších HDP v Európe. V prvej päťke s najvyšším podielom elektromobilov sa nachádzajú krajiny ako Švédsko, Holandsko, Dánsko, Fínsko a Nemecko.

Všetky tieto krajiny majú HDP nad 40 000 € na osobu a podiel elektromobilov sa pohybuje v rozmedzí od 13,5 % až po vyše 32 %. Naopak krajiny ako Cyprus, Litva, Estónsko, Chorvátsko a Poľsko sa nachádzajú na opačnom konci tabuľky.

ACEA

HDP v týchto krajinách je od 12 000 € do 23 000 € a podiel elektromobilov tu v roku 2020 netvoril ani 2 %. Ak by sme sa na celú Európu pozreli komplexne,  krajiny s priemerným HDP pod 17 000 € majú 3 % podiel elektromobilov a krajiny s HDP vyšším ako 46 000 € majú až 15 % podiel elektrických áut.

Chýbajú lacné modely

Dôvod, prečo elektromobily nepribúdajú tak rýchlo aj v chudobnejších krajinách je ten, že aktuálne na trhu chýbajú cenovo dostupné modely. Automobilky totiž začali elektrifikovať od svojich najluxusnejších a najväčších modelov a tie cenovo dostupnejšie prichádzajú na rad až teraz.

Nový šéf koncernu VW však nedávno prezradil, že pri súčasných cenách materiálov, energií a práce môžeme na elektromobil pod 20 000 € zabudnúť. Thomas Schäfer v rozhovore uviedol, že situácia s dodávateľskými reťazcami sa síce zlepšuje, no na stole je ďalší problém, ktorým sú ceny materiálov.

Z čipovej krízy sa bude automobilový priemysel spamätávať ešte dlho, no podľa riaditeľa VW by už automobilky mali byť lepšie pripravené na podobné kritické situácie.

Volkswagen

Schäfer sa vyjadril aj k otázke pripravovaného lacného elektromobilu VW ID.2, ktorý príde na trh už v roku 2025. Automobilka už dávnejšie sľubovala cenu do 20 000 €, no ak sa pozrieme na súčasný trend zdražovania, veľmi rýchlo sa dostaneme k sume 25 000 €.

Aká presná ale bude cena tohto modelu, je nateraz ešte príliš skoro konštatovať.

V posledných mesiacoch totiž rapídne nešli hore iba ceny materiálov, ale takisto rástla aj cena práce, aby sa minimalizovali dopady inflácie na zamestnancov. Obe tieto položky následne tlačia hore aj sumy nových áut.

Schäfer ale v rozhovore poukázal na to, že i keď zrejme VW ID.2 nebude stáť menej ako 20 000 €, tento model by už mal byť konkurencieschopný primeraným spaľovákom. S príchodom normy Euro 7 sa totiž očakáva aj výrazné zdraženie áut so spaľovacími motormi.

Elektromobily za cenu spaľovákov tak skoro nečakajme

Technický riaditeľ automobilky Mercedes Markus Schäfer ale nedávno v rozhovore povedal, že elektromobily za cenu spaľovákov tak skoro nečakajme.

Za všetkým stojí najzákladnejší a najdôležitejší komponent elektromobilov – batérie. Ich cena síce v poslednom desaťročí výrazne klesla, no stále sme sa nedostali pod magickú hodnotu 100 dolárov za 1 kWh kapacity batérie, ktorá má byť, podľa viacerých odborníkov, „zlomová“ a zapríčiní, že elektromobily budú konečne lacnejšie než spaľováky.

FonTech

Podľa Schäfera by sme sa s cenou za 1 kWh kapacity museli dostať pod hodnotu 50 dolárov, teda asi 46 €, aby sa elektromobily vyrovnali cene áut so spaľovacími motormi. Toto štádium je však ešte v nedohľadne, tvrdí technický riaditeľ automobilky Mercedes. Súčasné batériové technológie totiž nič takéto zatiaľ neumožňujú.

Súčasné ceny elektrických áut sú stále vysoké. Už niekoľkokrát nám automobilky chceli priniesť „ľudový“ elektromobil, no ak sa jednalo o auto strednej triedy, jeho cena sa vždy dostala vysoko nad 30 000 €.

Carlos Tavares, šéf skupiny Stellantis, si myslí, že aj napriek znižovaniu cien elektromobilov si ho v budúcnosti jednoducho stredná vrstva nebude môcť dovoliť.

Ak teda niekto hľadí na peniaze najmä z pohľadu úvodnej kúpnej ceny, pri súčasných cenovkách  elektromobilu a spaľováku by po batériovom vozidle zrejme nikdy nesiahol.

Stellantis/FonTech

V praxi tak môže vzniknúť situácia, že si obyvateľ strednej vrstvy síce stále nebude môcť dovoliť kúpiť  elektromobil, no po nástupe Euro 7 si už nebude môcť dovoliť kúpiť ani nový spaľovák – ak výrobcovia neprídu s nejakým kreatívnejším spôsobom financovania na paušál či leasing.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP