Celý svet netrpezlivo čaká na cenovo dostupný elektromobil s cenovkou pod 20 000 €, ktorý nám v minulosti sľubovali velikáni ako Tesla či VW.

Nový šéf druhej menovanej automobilky pre portál Electrified uviedol, že na takýto elektromobil môžeme rovno zabudnúť.

Automobilový priemysel zažíval posledný rok hotové peklo. Polovodičovú krízu vystriedala vojna na Ukrajine, ktorá spôsobila problémy s dodávkami káblových zväzkov.

Celý dodávateľský reťazec sa týmto výrazne destabilizoval, čo pocítili aj samotní spotrebitelia na extrémne dlhých dodacích dobách nových áut a tiež náraste ich cien.

Jedno je isté, ceny automobilov neklesnú a týka sa to aj tých modelov, ktoré ešte neexistujú. Máme na mysli sľubovaný elektromobil s cenou do 20 000 €, ktorý podľa CEO VW Thomasa Schäfera nie je v súčasnej situácii reálny.

Situácia sa zlepšuje, no nie je to dostatočné

Thomas Schäfer v rozhovore uviedol, že situácia s dodávateľskými reťazcami sa síce zlepšuje, no na stole je ďalší problém, ktorým sú ceny materiálov.

Z čipovej krízy sa bude automobilový priemysel spamätávať ešte dlho, no podľa riaditeľa VW by už automobilky mali byť lepšie pripravené na podobné kritické situácie.

Volkswagen

Schäfer sa vyjadril aj k otázke pripravovaného lacného elektromobilu VW ID.2, ktorý príde na trh už v roku 2025. Automobilka už dávnejšie sľubovala cenu do 20 000 €, no ak sa pozrieme na súčasný trend zdražovania, veľmi rýchlo sa dostaneme k sume 25 000 €.

Aká presná ale bude cena tohto modelu je nateraz ešte príliš skoro konštatovať.

V posledných mesiacoch totiž rapídne nešli hore iba ceny materiálov, ale takisto rástla aj cena práce, aby sa minimalizovali dopady inflácie na zamestnancov. Obe tieto položky následne tlačia hore aj sumy nových áut.

Schäfer ale v rozhovore poukázal na to, že i keď zrejme VW ID.2 nebude stáť menej ako 20 000 €, tento model by už mal byť konkurencieschopný primeraným spaľovákom. S príchodom normy Euro 7 sa totiž očakáva aj výrazné zdraženie áut so spaľovacími motormi.

Elektromobily za cenu spaľovákov tak skoro nečakajme

Technický riaditeľ automobilky Mercedes Markus Schäfer ale nedávno v rozhovore povedal, že elektromobily za cenu spaľovákov tak skoro nečakajme.

Za všetkým stojí najzákladnejší a najdôležitejší komponent elektromobilov – batérie. Ich cena síce v poslednom desaťročí výrazne klesla, no stále sme sa nedostali pod magickú hodnotu 100 dolárov za 1 kWh kapacity batérie, ktorá má byť, podľa viacerých odborníkov, „zlomová“ a zapríčiní, že elektromobily budú konečne lacnejšie než spaľováky.

Mercedes

Podľa Schäfera by sme sa s cenou za 1 kWh kapacity museli dostať pod hodnotu 50 dolárov, teda asi 46 €, aby sa elektromobily vyrovnali cene áut so spaľovacími motormi. Toto štádium je však ešte v nedohľadne, tvrdí technický riaditeľ automobilky Mercedes. Súčasné batériové technológie totiž nič takéto zatiaľ neumožňujú.

Súčasné ceny elektrických áut sú stále vysoké. Už niekoľkokrát nám automobilky chceli priniesť „ľudový“ elektromobil, no ak sa jednalo o auto strednej triedy, jeho cena sa vždy dostala vysoko nad 30 000 €.

Carlos Tavares, šéf skupiny Stellantis, si myslí, že aj napriek znižovaniu cien elektromobilov si ho v budúcnosti jednoducho stredná vrstva nebude môcť dovoliť.

Ak teda niekto hľadí na peniaze najmä z pohľadu úvodnej kúpnej ceny, pri súčasných cenovkách  elektromobilu a spaľováku by po batériovom vozidle zrejme nikdy nesiahol.

Stellantis/FonTech

V praxi tak môže vzniknúť situácia, že si obyvateľ strednej vrstvy síce stále nebude môcť dovoliť kúpiť  elektromobil, no po nástupe Euro 7 si už nebude môcť dovoliť kúpiť ani nový spaľovák – ak výrobcovia neprídu s nejakým kreatívnejším spôsobom financovania na paušál či leasing.

Na konferencii Financial Times to veľmi pekne zhrnul šéf skupiny Stellantis, Carlos Tavares. Ten si totiž myslí, že ceny elektromobilov sa nikdy nedostanú na ceny súčasných spaľovákov.

Vďaka tomu sa obmedzí mobilita strednej vrstvy, ktorá si teda nové auto nebude môcť dovoliť. Znížia sa predaje, tým pádom sa bude musieť znížiť aj produkcia a bude hroziť prepúšťanie, čo zrejme nechce žiadna krajina, v ktorej tvorí automobilový priemysel podstatnú časť HDP.

Na obranu seba a v podstate všetkých automobiliek ďalej povedal, že práve Európska únia je tým spúšťačom, ktorý nastolil takto agresívny nástup elektromobility svojimi emisnými normami, preto by mala prevziať aj prípadnú zodpovednosť za problémy, ktoré môžu nastať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP