Britská automobilka Lotus vďaka elektromobilite vstáva z mŕtvych. Po úspešnom, no limitovanom elektrickom superšporte Lotus Evija plánuje výrobca luxusných automobilov zacieliť aj na „bežnejších“ zákazníkov. Ako informuje Electrek, do roku 2026 značka predstaví až štvoricu nových elektromobilov z viacerých segmentov.

Plameň automobilky Lotus v posledných rokoch pomaly, ale isto zhasínal. Pre britského výrobcu však priniesol nástup elektromobility novú šancu, ako sa uchytiť na trhu luxusných superšportov.

Superšporty už dávno nie sú len autá s obrovskými osemvalcovými spaľovacími motormi. Do tohto segmentu v posledných rokoch začali pribúdať aj prémiové kúsky čisto na elektrický pohon. Dôkazom sú superšporty ako Rimac C2 z chorvátskej dielne, či japonský Aspark Owl.

Elektrický superšport Evija priniesol aj Lotus. Elektromobil s cenovkou 1,71 milióna eur a výkonom 2 000 konských síl sa rozhodli fanúšikom ukázať na festivale Goodwood SpeedWeek, ktorý prebiehal na okruhu Goodwood v Spojenom kráľovstve.

Lotus plánuje vyrobiť iba 130 kusov superšportu Evija a do produkcie by sa mal dostať už koncom tohto roka. Evija dokáže na jedno nabitie prejsť slušných 346 km podľa cyklu WLTP, maximálna rýchlosť dosahuje viac ako 320 km/h a váha produkčnej verzie bude nižšia než 1 750 kg.

Lotus Evija si však bude môcť dovoliť iba ozajstný boháč a šťastlivec, nakoľko je jeho cena extrémne vysoká a počet vyrobených kusov bude zasa poriadne nízky. Pre nás „obyčajných“ ľudí však Lotus plánuje až štyri iné nové elektromobily.

Britskú ofenzívu potvrdila Čína

Správy o pripravovanej štvorici nových elektromobilov značky Lotus k nám prichádzajú z mesta Wu-chan. Je tomu tak preto, pretože Lotus bude tieto elektromobily vyvíjať a vyrábať v Číne. Nová továreň by sa mala otvoriť ešte tento rok, píše InsideEVs.

Lotus, kocept novej základne automobilky v Číne

V najbližších rokoch tak uvidíme viacero noviniek, ktoré nám bude britská automobilka postupne servírovať. Prvým kúskom bude, ako inak, SUV z e-segmentu označované ako Type 132. Konkurent Tesly Model X či Audi e-tron príde na trh už v roku 2022.

O rok neskôr sa dočkáme ďalšieho rovnako veľkého SUV s kódovým označením Type 133. Aj toto vozidlo bude elektrické, no na rozdiel od vyššie spomenutého modelu príde s karosériou v tvare coupé.

Lotus

Rok 2025 prinesie tretie SUV, tentokrát však z väčšieho segmentu D. Konkurent pre Teslu Model Y, Mercedes EQC či všetky nové SUV postavené na platforme MEB a E-GMP nesie označenie Type 134.

Svoju naplánovanú púť Lotus zavŕši v roku 2026, kedy konečne prinesie úplne nový športový model s označením Type 135. Všetky novinky budú postavené na nových dedikovaných elektrických platformách.

Lotus, výrobný hala a technologické centrum v Číne

Po technickej stránke môžeme očakávať batérie s kapacitou od 92 do 120 kWh, ktoré budú poháňané 800 V elektrickou sústavou. Tešiť sa tak môžeme na super výkonné nabíjanie až do 350 kW.

Automobilka Lotus je synonymom rýchlosti, preto aj všetky ich elektrické novinky budú pekelne rýchle a očakávať môžeme akceleráciu z 0 na 100 km/h pod tri sekundy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú