Lotus Evija je skvelým príkladom toho, že aj zvuk elektromobilu môže navodiť zimomriavky po celom tele. Ak sa k tomu navyše pridá výkon novinky z dielne Lotusu, aj elektrický superšport dokáže rozbúchať srdce nejedného zarytého fanúšika spaľovacích motorov. Informácie o novom prototype Lotus Evija priniesol portál Electrek.

Superšporty už dávno nie sú len autá s obrovskými osemvalcovými spaľovacími motormi, ale do tohto segmentu v posledných rokoch začali pribúdať aj prémiové kúsky čisto na elektrický pohon. Dôkazom sú superšporty ako Rimac C2 z chorvátskej dielne, či japonský Aspark Owl.

Do tohto rozbehnutého vlaku sa pokúša naskočiť aj automobilka Lotus, ktorá v týchto dňoch odhalila prototyp elektrického superšportu s názvom Lotus Evija. Elektromobil s cenovkou 1,71 milióna eur a výkonom 2000 konských síl sa rozhodli fanúšikom ukázať na festivale Goodwood SpeedWeek, ktorý aktuálne prebieha na okruhu Goodwood v Spojenom kráľovstve.

Celkovo priniesla automobilka na okruh 3 kusy predprodukčného prototypu a prvou osobou mimo továrne Lotus, ktorá si mohla v tomto úžasnom elektromobile zajazdiť, bol Lord March, 25-ročný syn organizátora tohto festivalu pre motoristov.

Elektromobil s elektrizujúcim zvukovým prejavom

Lotus na svojom YouTube zo svojej prvej verejnej jazdy zverejnil aj video. Okrem nádherného dizajnu a ohromného exteriéru disponuje Evija ešte jednou unikátnou vlastnosťou – zvukovým prejavom elektromotora, ktorý sa prenáša do vnútra vozidla.

Ten, kto doteraz tvrdil, že elektromobil nemá toľko potrebný zvykový prejav, ktorý častokrát dopomáha k dokonalému zážitku z jazdy, sa už pri Lotuse Evija sťažovať nemôže.

Lotus plánuje vyrobiť iba 130 kusov superšportu Evija a do produkcie by sa mal dostať už koncom tohto roka. Evija dokáže na jedno nabitie prejsť slušných 346 km podľa cyklu WLTP, maximálna rýchlosť dosahuje viac ako 320 km/h a váha produkčnej verzie bude nižšia než 1750 kg.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom