Moderné elektromobily sú riadené systémom, ktorý je potreba z času na čas vylepšiť. Absolútne najhoršou situáciou pre inštaláciu systémovej aktualizácie je jazda na ceste, no práve takýto prípad teraz spôsobil elektrický konkurent Tesly v Číne. Elektrický Nio počas testovacej jazdy ohlásil vodičovi aktualizáciu softvéru a krátko na to vypol všetky svoje funkcie a šoféra uväznil v kabíne.

Vo svete elektromobilov sa stretávame so stále novými spoločnosťami, ktoré chcú vodičov prilákať na elektrický pohon a množstvo rôznych asistentov. Hoci túto éru pred pár rokmi začala americká Tesla, postupne sa do nej pridáva aj jej čínska konkurencia, ktorá už pred časom ukázala, že to s elektromobilmi myslí vážne. Nie vždy však ide všetko podľa plánov, čoho dôkazom je tiež prešľap elektromobilu Nio priamo na frekventovanej ceste.

Aktualizácia spôsobila nemalé problémy

Hoci nie je známe, o aký model tejto spoločnosti sa jedná, celá situácia ukázala, že čínsky výrobca má ešte čo zlepšovať. Všetko spustilo oznámenie o softvérovej aktualizácii, ktoré varovalo vodiča pred vypnutím všetkých hlavných funkcií a odstavení vozidla. Ani počas testu by však šofér nebol čakal, že sa auto zastaví uprostred cesty a uväzní ho vo svojej kabíne.

Nenechaj si ujsť
Tesla sa dočkala konkurencie z Číny. Tieto dostupné elektrické SUVečka ju dobiehajú výbavou a predčia nízkou cenou

Systémový update tak vypol elektromobil a odstavil všetky jeho hlavné a základné funkcie, vrátane sťahovania okien. Stojaci elektromobil si nemohli nevšimnúť okoloidúci ľudia, ale ani policajti, ktorí však nemohli vodičovi nijako pomôcť. Okná totiž nebolo možné stiahnuť a celý elektromobil bol zamknutý. Hovorca spoločnosti pre portál The Verge taktiež potvrdil, že šofér mal ešte vopred dostať oznámenie o aktualizácii a pokyny k odstaveniu vozidla, ktoré sa následne vypne.

Nezodpovedanou otázkou stále ostáva, prečo tak elektromobil urobil priamo v strede cesty. Na tento závažný problém by sa mal Nio čo najskôr pozrieť, aby sa podobná situácia v budúcnosti neopakovala. Týmto spôsobom totiž elektromobil ohrozil nielen samotného vodiča, ale aj okolitú rušnú dopravu. Pokiaľ sa chce Nio stať skutočným konkurentom Tesly, takéto nedostatky musí čo najskôr odstrániť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom