Moderné elektromobily sú riadené systémom, ktorý je potreba z času na čas vylepšiť. Absolútne najhoršou situáciou pre inštaláciu systémovej aktualizácie je jazda na ceste, no práve takýto prípad teraz spôsobil elektrický konkurent Tesly v Číne. Elektrický Nio počas testovacej jazdy ohlásil vodičovi aktualizáciu softvéru a krátko na to vypol všetky svoje funkcie a šoféra uväznil v kabíne.

Vo svete elektromobilov sa stretávame so stále novými spoločnosťami, ktoré chcú vodičov prilákať na elektrický pohon a množstvo rôznych asistentov. Hoci túto éru pred pár rokmi začala americká Tesla, postupne sa do nej pridáva aj jej čínska konkurencia, ktorá už pred časom ukázala, že to s elektromobilmi myslí vážne. Nie vždy však ide všetko podľa plánov, čoho dôkazom je tiež prešľap elektromobilu Nio priamo na frekventovanej ceste.

Aktualizácia spôsobila nemalé problémy

Hoci nie je známe, o aký model tejto spoločnosti sa jedná, celá situácia ukázala, že čínsky výrobca má ešte čo zlepšovať. Všetko spustilo oznámenie o softvérovej aktualizácii, ktoré varovalo vodiča pred vypnutím všetkých hlavných funkcií a odstavení vozidla. Ani počas testu by však šofér nebol čakal, že sa auto zastaví uprostred cesty a uväzní ho vo svojej kabíne.

Nenechaj si ujsť
Tesla sa dočkala konkurencie z Číny. Tieto dostupné elektrické SUVečka ju dobiehajú výbavou a predčia nízkou cenou

Systémový update tak vypol elektromobil a odstavil všetky jeho hlavné a základné funkcie, vrátane sťahovania okien. Stojaci elektromobil si nemohli nevšimnúť okoloidúci ľudia, ale ani policajti, ktorí však nemohli vodičovi nijako pomôcť. Okná totiž nebolo možné stiahnuť a celý elektromobil bol zamknutý. Hovorca spoločnosti pre portál The Verge taktiež potvrdil, že šofér mal ešte vopred dostať oznámenie o aktualizácii a pokyny k odstaveniu vozidla, ktoré sa následne vypne.

Nezodpovedanou otázkou stále ostáva, prečo tak elektromobil urobil priamo v strede cesty. Na tento závažný problém by sa mal Nio čo najskôr pozrieť, aby sa podobná situácia v budúcnosti neopakovala. Týmto spôsobom totiž elektromobil ohrozil nielen samotného vodiča, ale aj okolitú rušnú dopravu. Pokiaľ sa chce Nio stať skutočným konkurentom Tesly, takéto nedostatky musí čo najskôr odstrániť.

Novinky