Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ľudstvo sa chystá dobyť niekoľko ďalších exotických svetov v našej slnečnej sústave, pričom použije rôzne inovatívne sondy. Jedným z najlákavejších svetov je Titan, mesiac Saturnu, ktorý zaujíma vedcov nielen kvôli prítomnosti metánového oceánu, ale tiež vďaka svojej podobnosti Zemi spred stoviek miliónov rokov.

Na preskúmanie tohto exotického a vzdialeného sveta chce NASA v spolupráci s množstvom ďalších výskumných inštitúcií použiť sondu Dragonfly, ktorá pripomína dron s ôsmimi vrtuľami. Na prieskum mimozemského sveta bola doteraz použitá lietajúca sonda len raz a to na Marse. Dragonfly je však svojou konštrukciou špecifická a využije atmosféru, ktorej sa nedokáže rovnať ani tá zemská.

Návšteva po dlhej dobe

Misia Titan má odštartovať v roku 2027 za predpokladu, že nedôjde k žiadnym vážnejším zmenám či problémom. Od počiatku tejto sondy je to však prekvapivo dlhá doba, keďže sa jej vývoj zakladá na štúdiách ešte z roku 2007 a napriek tak dlhej dobe záujmu sa na Titan nik priamo nepozrel už od roku 2005.

Okolo tohto najväčšieho mesiaca Saturnu však preletelo niekoľko sond, ktoré vytvorili snímky a získali dáta, ktoré vedcov fascinujú dodnes. Ako prvá sa na Titan pozrela sonda Pioneer 11, podľa ktorej vedci prišli na to, že je mesiac zrejme príliš studený na to, aby sa na ňom nachádzal život.

Nasledovali sondy Voyager 1 a 2, ktoré vyhotovili kvalitnejšie snímky a napokon Cassini, ktorá niesla pristávací modul Huygens.

ESA/NASA/JPL/University of Arizona/Andrey Pivovarov

Huygens sa dostal na povrch Titanu ako prvá a doteraz jediná sonda, ktorá priniesla ohromné množstvo dát napriek tomu, že sa s ňou podarilo udržať kontakt len približne 90 minút po pristátí. Huygens celkovo vyhotovil len pár desiatok snímok, ktoré však predstavovali obrovský skok v chápaní toho, ako Titan funguje a čo od neho môžeme očakávať.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú