Armáda Spojených štátov amerických sa rozhodla investovať viac ako 30 miliónov amerických dolárov do vesmírneho pohonu, ktorý sa môže už v blízkej budúcnosti stať vysoko efektívnou alternatívou existujúcich motorov.

Ako ale upozorňuje portál SPACE, v skutočnosti ide o hybridný variant známeho pohonu skombinovaného so špecifickým spôsobom produkcie energie.

Efektivita je zaručená

Vláda USA celkovo udelila sumu vo výške 33,7 miliónov USD spoločnosti Lockheed Martin, ktorej úlohou je teraz vyvinúť štiepne reaktory pre použitie vo vesmíre. O takomto využití jadrovej energie sa uvažuje už celé desaťročia a jej potenciál je obrovský, avšak najväčším problémom je redukcia hmotnosti takéhoto zariadenia.

Ak sa podarí vytvoriť výkonný štiepny reaktor s prijateľnou hmotnosťou, pre vesmírne cestovanie môže ísť o ohromný skok vpred.

Projekt JETSON, za ktorým stojí Lockheed Martin, však bude primárne použitý len ako generátor energie. Reaktor totiž vytvára teplo, ktoré je následne možné pomocou špeciálnych generátorov premeniť na elektrickú energiu.

Vďaka nej je zase možné poháňať nielen rôzne vedecké experimenty a zariadenia na palube, ale najmä samotný pohon – v tomto prípade zrejme typický iónový, ktorý potrebuje veľké množstvo elektrickej energie.

Bežným problémom tohto pohonu je jeho výkon – je síce nesmierne efektívny, avšak väčšie verzie schopné poháňať väčšie a ťažšie sondy zatiaľ len prechádzajú vývojom.

Na Mars za pár dní

Vývoj kompaktného jadrového reaktora pre vesmírne účely nedávno ohlásila aj spoločnosť Rolls-Royce. Reaktory Rolls-Royce majú fungovať nielen ako generátory pre vesmírny pohon, ale tiež ako elektrárne pre budúce základne či kolónie na povrchu Mesiaca alebo dokonca Marsu.

Nová éra prieskumu

Keďže potrebujú veľké množstvo elektrickej energie, je nesmierne nepraktické poháňať ich fotovoltickými panelmi. Riešením sa čoskoro stanú práve takéto jadrové reaktory, ktoré sú síce ťažšie, avšak schopné poháňať oveľa výkonnejšie varianty iónového pohonu. V rámci tohto projektu dostala dotáciu aj spoločnosť Intuitive Machines a to vo výške 9,4 milióna USD.

ITER

Úlohou tejto firmy z Houstonu je navrhnúť družicu schopnú využiť kompaktný rádioizotopový generátor. Podľa Lockheed Martin je projekt JETSON kľúčovým krokom na ceste k využívajú jadrovej energie nielen pri cestovaní na Mesiac, ale tiež na Mars – potenciálne oveľa rýchlejšie, než doteraz.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP