Koncom minulého roka svet obletela správa, že Čína vyvíja výkonný jadrový reaktor pre svoje budúce misie na Marse a Mesiaci. V tej dobe pre portál South China Mornning Post dvaja výskumníci zapojení do tohto projektu potvrdili, že návrh prototypu reaktora sa skutočne podarilo dotiahnuť do úspešného konca. Taktiež malo byť skonštruovaných aj niekoľko kritických prvkov.

Jadrový reaktor prešiel kontrolou

Najnovšie portál InterestingEngineering, na základe správy zverejnenej na webe SpaceNews, upozorňuje, že projekt reaktora prešiel komplexným hodnotením, pričom kontrolu uskutočnilo čínske Ministerstvo vedy a technológií.

Ilustračná foto. Zdroj: Stratolaunch / Pixabay - Chickenonline / Úprava redakcie

Hoci celý projekt začal byť financovaný ešte v roku 2019, doposiaľ je o ňom známych len žalostne málo informácií. Uvedené portály, ktoré sa k informáciám dostali cez čínske médiá, tiež uvádzajú, že mnoho správ o tomto reaktore bolo stiahnutých.

V pôvodných správach neboli uvedené žiadne podrobné technické parametre ani plány jeho využitia.

Ako ho Čína využije?

Do dnešných dní je isté zhruba toľko, že projekt bol spustený v roku 2019 ako kľúčový výskum, ktorý má demonštrovať záujem Číny o „rozvoj jadrovej energie na použitie vo vesmíre“.

Roscosmos / Russian ministry of defence

Tento reaktor navrhnutý Čínskou akadémiou vied má generovať 1 MW energie, čo znamená, že by mal byť zhruba 100-krát výkonnejší ako jadrový reaktor, ktorý NASA plánuje umiestniť na povrch Mesiaca do roku 2030.

Systém NASA sa pritom má vojsť do nákladného priestoru rakety s priemerom 4 m, dĺžkou 6 m a maximálnu hmotnosť stanovili na 6 000 kg. Čisto teoreticky ho tak môže k Mesiacu dostať aj Falcon 9, o rakete však zatiaľ NASA nerozhodla a možností je mnoho.

Mimo to, uvedené množstvo energie by podľa dostupných informácií malo stačiť na napájanie 10 vesmírnych staníc typu ISS. Medzinárodná vesmírna stanica totiž na svoj chod využíva 84 kW až 120 kW energie, upozorňuje NASA na svojom webe.

Nový vesmírny líder?

Hoci presné plány využitia tohto jadrového reaktoru nie sú známe, niet najmenších pochýb o tom, že Čína v posledných rokoch neustále rozširuje svoje kapacity v oblasti vesmírnej dopravy.

Krajina tiež prejavila nesmierny záujem o cestovanie do hlbokého kozmu či vývoj rakiet na uľahčenie cestovania na Mars a Mesiac, kde chce vybudovať aj prvú základňu. Aktuálne pracuje aj na opakovateľne použiteľných nosných raketách.

Vzhľadom na to, že na výskum vzdialeného vesmíru plánuje Čína využívať veľmi výkonné iónové pohony, ktoré na svoj chod potrebujú elektrickú energiu, takýto extrémne výkonný jadrový reaktor padne vhod. Solárne panely na to totiž nepostačia, obzvlášť nie vo veľkých vzdialenostiach od Slnka, kde na ne dopadá len malá časť energie.

TASR/AP

Nie je to prvýkrát

Treba tiež podotknúť, že Čína už jadrovú energiu vo vesmíre použila. Napríklad pristávací modul Chang’e 3 využíval rádioizotopový elektrický generátor bežiaci na plutóniu.

TASR/AP Photo/Ng Han Guan

Na internete sa objavili aj plány, podľa ktorých chce Čína využiť svoj nový reaktor na pohon sondy podobnej misiám Voyager. Sonda by tak mala dostať až na okraj heliosféry, ochrannej bariéry slnečnej sústavy, vytvorenej vďaka slnečnému vetru, prúdu protónov, elektrónov a alfa častíc, ktoré sa tiahnu smerom od Slnka až do medzihviezdneho priestoru.

Vzhľadom na to, že 25. augusta sa objavili správy, že tento záhadný projekt reaktora prešiel komplexným hodnotením výkonnosti, ktoré vykonalo čínske ministerstvo, je možné, že sa už čoskoro dozvieme viac o jeho využití.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP