Doména .com je jednou zo 7 pôvodných domén najvyššej úrovne, ktoré boli zaregistrované ešte v januári 1985. Prvý web s koncovkou .com sa na internete objavil presne 15. marca 1985, dnes tak oslavuje svoje 35. výročie.

Ako informuje portál DailyHerald, prvou doménou .com bol web symbolics.com, ktorý si dala zaregistrovať spoločnosť Symbolics Computer Corp. of Massachusetts zaoberajúca sa výrobou počítačov a rôzneho softvéru.

Informácie o tejto spoločnosti by si na doméne Symbolics.com dnes už hľadal márne, v roku 2005 totiž firma skončila svoje pôsobenie na trhu, avšak jej doména žije aj naďalej. Na prvom registrovanom webe s koncovkou .com sa dnes nachádza online múzeum internetu, vďaka čomu je doména aj naďalej prvým, a teda aj najstarším fungujúcim webom .com.

Koncovka .com bola pôvodne vytvorená pre komerčné spoločnosti, z čoho vyplýva aj samotná skratka zo slova „commercial“. Neskôr sa však používanie domény umožnilo všetkým. Registráciu domén .com, podobne ako aj ďalších 6 pôvodných najvyšších domén .edu, .gov, .mil, .net, .org a .int má na starosti spoločnosť VeriSign.

Tá registrovala behom prvého roku od spustenia domén .com iba 5 webov a prvú stovku webstránok s touto koncovkou sa podarilo dosiahnuť až takmer 2 roky od jej spustenia. Od tej doby však jej popularita nesmierne rástla, o čom svedčí aj fakt, že v decembri 2011 spoločnosť registrovala už 100 miliónov webov .com.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom