Čínske elektromobily už dávno nie sú iba „plastové a nekvalitné autíčka“ do mesta. Automobilky ako NIO, Xpeng či BYD dokazujú, že aj v Ázii vedia vyrobiť kvalitný elektromobil, ktorý môže preraziť na náročnom európskom trhu. Domáci motoristi však prekvapivo uprednostňujú celkom iné značky pred tými vlastnými, informuje portál CNBc.

Nový prieskum, ktorý sa vykonával na vzorke 1 600 motoristov z Číny, ukazuje, aký záujem majú domáci motoristi o vlastné značky elektromobilov. Ten je na až nečakane nízky a Číňania tak uprednostňujú zahraničné značky z Európy a USA.

BYD zachraňuje situáciu

Bolo by zahanbujúce, keby sa žiadna z domácich automobiliek neumiestnila v prvej trojke najžiadanejších elektromobilov. BYD túto situáciu takpovediac zachraňuje. Čínska automobilka, ktorá už expandovala aj do Európy, je na domácom trhu najžiadanejšou značkou.

Za ňou nasleduje americká Tesla, no jej pozícia je celkom pochopiteľná, Tesla totiž v predajcoch dominuje aj na európskom trhu a už dlhodobo vyrába všeobecne jedny z najlepších elektromobilov, minimálne čo sa týka dojazdu.

Tretiu priečku obsadil európsky Volkswagen, ktorý vo veľkom útočí na čínsky trh, napríklad s veľkým SUV ID.6, ktorý sa navyše zatiaľ predáva výhradne v Ázii. Za VW nasledujú ďalšie nemecké značky BMW a Audi.

Zobraziť celú galériu (1)
Tesla (Úprava redakcie)

Nie sú to len elektromobily

Nemecké automobilky dominujú v popularite na čínskom trhu aj v ostatných kategóriách, nie len pri elektromobiloch. Za nemeckými značkami sa pred tými domácimi čínskymi umiestnili dokonca aj japonské ako Toyota, Honda či Nissan.

Čínsky trh je totiž obrovský a pre európske automobilky je veľmi významný (pre Porsche je to najväčší jednotný trh). Nie je sa preto čomu diviť, že automobilky častokrát prinášajú do Číny modely, ktoré my v Európe nikdy neuvidíme.

Majetnejšia skupina respondentov

Jednou z možností, prečo si Číňania vybrali za svoje najobľúbenejšie značky áut práve drahšie európske automobilky, môže byť fakt, že skupina respondentov pochádzala z bohatších častí krajiny.

Priemerný plat opýtaných ľudí sa pohyboval na úrovni 2 567 € a priemerný vek 32 rokov, ľudia s vyšším platom teda pochopiteľne siahajú po drahších a luxusnejších autách. Domáce „čínske“ im tak môžu prísť až príliš „obyčajné“ a lacné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú