Už nejakú dobu sa hovorí, že by mohla Tesla otvoriť svoju sieť nabíjacích aj pre elektromobily iných značiek. V lete Elon Musk tento krok oficiálne potvrdil a dnes nastáva dôležitý moment. Na vybraných staniciach Supercharger už môžu nabíjať aj majitelia elektromobilov iných značiek, informuje Futurism.

Po sérii správ o sprístupnení nabíjačiek Supercharger ostatným elektromobilom konkurenčných automobiliek predstavil Musk svoju víziu toho, ako by malo nabíjanie prebiehať v realite, informoval dávnejšie Electrek. Počas konferencie pre investorov objasnil proces nabíjania na staniciach Tesly s batériovými vozidlami iných značiek, ktorý je podľa jeho slov nanajvýš jednoduchý.

FonTech

Vodič potrebuje len aplikáciu Tesly, v ktorej si zvolí nabíjaciu stanicu a konkrétnu nabíjačku na určenom mieste, pripojí svoj elektromobil, a hoci nepôjde o vozidlo Tesly, cez aplikáciu získa prístup k nabíjaniu na nabíjačke. Takýto proces by mal podľa Muska fungovať pre takmer všetky elektromobily iných značiek.

„Pilotná“ krajina ťa možno prekvapí

Kalifornská automobilka však na prekvapenie nespúšťa pilotný projekt v USA, ale v Európe. Z európskych krajín by ťa ako najvhodnejší kandidát napadlo Nórsko, nakoľko tu je elektromobilita rozvinutá absolútne najviac spomedzi všetkých krajín.

Musk si ale na testovanie novej služby zvolil Holandsko. Zo západnej Európy je na tom elektromobilita najlepšie práve v tejto krajine. Skvelú správu o spustení pilotného programu zdieľal na svojom twitteri samotný Musk.

Cieľom je zrýchliť nástup elektrických áut

Ako uvádza Tesla vo svojom vyhlásení k otvoreniu nabíjačiek pre majiteľov elektromobilov iných značiek, kalifornská spoločnosť mala od začiatku ambície sprístupniť svoju sieť pre všetkých vodičov elektrických áut. Deje sa tak až teraz, no po úspešnom otestovaní novinky na holandskom trhu bude mať otváranie nabíjačiek Supercharger v ostatných regiónoch naozaj rýchly spád.

V Holandsku je aktuálne dostupných 10 staníc Supercharger, avšak Tesla má po celom svete vybudovaných viac ako 25 000 nabíjačiek, takže po ich sprístupnení sa výrazne zlepší nabíjacia infraštruktúra pre všetkých majiteľov elektrických áut.

FonTech

Informácie o cenách za nabíjanie pre majiteľov iných značiek automobilka na svojom webe nezverejnila. Dôvod je jednoduchý. Cenník nabíjania sa mení v závislosti od lokality a vyťaženia stanice, na ktorej chce vodič nabíjať.

Presné ceny za kWh si vak môžu záujemci pozrieť v aplikácii Tesla. Je nutné podotknúť, že pre majiteľov Tesiel sa nič nemení, nabíjať budú rovnakým spôsobom a za rovnaké ceny ako doteraz. Jediné, čo sa môže stať je, že nabíjacie stanice Supercharger budú teraz viac vyťažené, a teda aj úplne obsadené.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú