Popularita streamovacích služieb neustále rastie a okrem obľúbenej hudby na Spotify, Apple Music či inej platforme, mnohí radi siahnu pri pozeraní seriálov a filmov po službách ako Netflix a HBO. Okrem sledovania v pohodlí domova umožňujú ich mobilné aplikácie zobrať si tento obsah so sebou aj na cesty, kde sa pri streame nezaobídeme bez mobilných dát. Tentoraz sme zisťovali, koľko dát si pri používaní ukroja práve HBO Go a Netflix, no výsledky môžu prekonávať mnohé očakávania.

Už na začiatku však musíme upozorniť na to, že pozeranie seriálov a filmov s lacnejším paušálom či nižším dátovým balíkom od operátorov rozhodne neodporúčame. Spotreba totiž v porovnaní so streamovaním hudby cez Spotify, Apple Music a YouTube Music rastie práve kvôli prehrávaniu obrazu.

Pozeranie tvojho obľúbeného seriálu, hoci len jedinej časti, ťa môže stáť pekných pár stoviek megabajtov, čo však nemusí prekážať používateľom s najdrahšími paušálmi na Slovensku. Koľko však spotrebuje Netflix a HBO Go po hodine prehrávania a niekoľkých epizódach?

Kto je väčší žrút dát pri online streamovaní filmov a seriálov?

Pre objektívne porovnanie sme do nášho porovnania vybrali seriál Teória veľkého tresku, ktorý je dostupný v oboch spomínaných službách. Ani v jednej z nich si používateľ nevie nastaviť kvalitu streamovaného obsahu. Tá je automaticky upravovaná pri HBO Go a pri Netflixe určuje kvalitu prehrávania aj program, ktorý si používateľ zaplatí. Na výber sú 3 možnosti, ktorých porovnanie nájdeš v priloženej tabuľke. Opäť však platí, že čím je kvalita prehrávania vyššia, tým sa tiež zvyšuje spotreba dát.

 

HBO Go dokáže prehrávať obsah v HD už za 5,99 € mesačne, no pri najnižšej ponuke Netflixu, ktorou je program Basic za 7,99 , túto možnosť nenájdeme. Pre obsah v HD si tak musí zákazník Netflixu vybrať aspoň program Standard za 9,99 €, čo je výrazne vyššia cena ako u konkurencie.

Ale pri prehrávaní sa používateľ nedozvie, v akej kvalite je jeho obľúbený seriál alebo film prehrávaný. Pokiaľ však chce svoje dáta ako tak ušetriť, v prípade Netflixu si môže vybrať základný program. Jedna časť Teórie veľkého tresku ho v takom prípade bude stáť „len“ 116 MB.

Zobraziť celú galériu (8)
Spotreba dát na Netflixe po prehratí 1. časti seriálu v SD kvalite programu Basic. Zdroj: Screenshot/FonTech

Nenechaj si ujsť
Porovnali sme: Ktorá hudobná streamovacia aplikácia spotrebuje najviac dát pri prehávaní?

My sme však pozerali seriál v HD kvalite a zisťovali spotrebu dát po jednej, druhej prehranej časti a po 1 hodine prehrávania.

V prípade HBO Go sa spotreba dát po hodine prehrávania vo vyššej kvalite vyšplhala na úctyhodných 1,8 GB. Jedna časť seriálu pritom spotrebuje približne 650 MB a nižší výsledok s 590 MB dosiahol Netflix. Ten celkovo po 1 hodine prehrávania seriálu spotreboval zhruba 1,8 GB dát.

 

Rozdiely v spotrebe aplikácií teda v závere nie sú príliš veľké a rovnako ako HBO Go spotrebúva podobné množstvo dát aj Netflix.

V oboch prípadoch však platí, že pokiaľ si používateľ nestiahne svoj obľúbený film a seriál na Netflixe na domácej Wi-Fi sieti, spotrebuje veľkú časť svojho mesačného dátového balíka. Žiaľ, pri HBO Go takúto možnosť zákazníci nemajú a pozerať obľúbený obsah môžu iba online.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom