Minulý týždeň preletela svetom informácia, že globálne dodávky smartfónov klesli v prvom štvrťroku o 2,9 %. Tento pokles bol pripisovaný zníženému počtu dodávok čínskych smartfónov, ktoré od posledného štvrťroka klesli až o 34 %.

Čínskym výrobcom sa v poslednom čase nedarí dodať želané počty smartfónov k svojim zákazníkom. Počet dodávok smartfónov v Číne totiž klesol na menej ako 100 miliónov jednotiek po prvýkrát od tretieho štvrťroka 2013. Najnovšie správy však hovoria, že počet dodaných smartfónov v Číne sa počas prvého štvrťroku 2018 znížil na menej ako 90 miliónov kusov.

Môže za to čínsky lunárny nový rok ?

Objavujú sa špekulácie, že za časť tohto poklesu v Číne môže čínsky lunárny nový rok. Tento sviatok a s tým spojené dovolenky sa pretavili do zníženej produkcie smartfónov. V dôsledku toho zásielky klesli od posledného štvrťroka 2017 o 34 % a medziročne tak došlo k poklesu o 13,4 %. Percento z celkového počtu čínskych dodávok smartfónov v prvom štvrťroku klesli pod 30 %.

Huawei zaznamenal až 40% postupný pokles dodávok.

Poklesy sa dotkli aj prvých piatich výrobcov v krajine od januára do marca. Xiaomi sa zachránilo predstavením lacného modelu Redmi 5 Plus, ktorý medzi používateľmi zožal úspech. To sa však nedá povedať o Huawei, ktorý zaznamenal enormný a postupný 40 % pokles dodávok. Oppo a Vivo utrpeli postupný pokles dodávok o 30 %. Spolu s Huawei museli tlačiť na predaje starších modelov, keďže na rozdiel od Xiaomi nemali v ponuke nové smartfóny.

Je trh so smartfónmi presýtený?

Dodávky amerického giganta Apple v Číne klesli od posledného štvrťroka 2017 o 25,6 % a očakáva sa ďalší pokles o 30 %, keďže zákazníci čakajú na tohtoročné modely. Situácia s dodávkami smartfónov v Číne by sa mala zlepšiť s príchodom nových modelov od výrobcov, no medziročne sa očakáva opäť pokles.

Otázka na diskusiu znie, či tento pokles nie je spôsobený presýtením trhu. Veď smartfón už ma dnes pomaly každý a na druhú stranu, nie každý chce smartfón vymieňať za nový každý rok.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom