Vedci v Holandsku identifikovali prípad 72-ročného pacienta, ktorý utrpel rekordnú infekciu koronavírusom, presnejšie SARS-CoV-2, ktorý spôsobil nebezpečnú pandémiu. Ako upozorňuje South China Morning Post, tento pacient bojoval s nebezpečným ochorením dlhšie než 600 dní, počas ktorých vírus v jeho tele mnohokrát zmutoval a neustále sa menil.

Tentoraz nepomohla ani vakcína

72-ročný muž sa dostal do nemocnice v Amsterdame ešte vo februári roku 2022 a na koronavírus bol testovaný pozitívne po dobu až 613 dní.

Na následky ochorenia nakoniec v októbri 2023 zomrel, pričom podľa expertov v jeho tele tento vírus zmutoval až viac ako 50-krát v porovnaní s Omicronom vo variante BA.1 a evidované boli aj zmeny, ktoré pomáhali odolávať imunitnému systému.

Pacient mal za sebou aj vakcináciu, ktorá ale v jeho prípade nedokázala vytvoriť potrebné protilátky. Nejde o prvý prípad dlhodobej infekcie u človeka, ktorého telo si nedokázalo vytvoriť protilátky, avšak tento prípad svojou dĺžkou trvania zrejme vytvoril zásadný rekord.

Priebeh ochorenia a zmeny vírusu vedci pozorne sledovali a výsledky štúdie plánujú predstaviť koncom apríla.

TASR

Počas výskumu vedci pravidelne odoberali vzorky aby mohli meniaci sa vírus analyzovať a zistili rôzne prekvapivé nepríjemnosti. Len 21 dní po obdržaní liečiva proti koronavírusu si vírus vytvoril rezistenciu. Podľa dostupných informácií táto zmutovaná verzia koronavírusu nikoho ďalej nenakazila a muž nakoniec zomrel na jedno z predchádzajúcich ochorení, ktoré v kombinácii s koronavírusom neustál.

Pochádza z labáku?

Austrálski vedci nedávno prišli aj so štúdiou zaoberajúcou sa pôvodom pandémie koronavírusu, pri ktorej prišli k prekvapivým záverom. Možnosť úniku tohto vírusu z laboratória získala až 41 zo 60 bodov. To znamená pravdepodobnosť na úrovni asi 68 % po tom, čo experti vyhodnotili všetky dostupné dôkazy a premenné, ktoré únik a následné šírenie ochorenia SARS-CoV-2 sprevádzali

Tak ľahko sa ho nezbavíme

SARS-CoV-2 sa aj naďalej šíri celým svetom a i keď viac nemá na spoločnosť tak intenzívny dopad, na jeho následky doplácajú ľudia stále. Vedci medzitým intenzívne pracujú na vývoji nových liekov a vakcín, pričom ďalšiu funkčnú vakcínu schválila EÚ koncom minulého roka. Tretia úprava vakcíny spoločnosti BioNTech-Pfizer reaguje na nové varianty Covid-19.

Extrémnych prípadov sa objavuje viacero a to nielen z hľadiska trvania samotného ochorenia. Zaznamenaný je aj prípad muža, ktorý sa dal očkovať v priebehu posledných 29 mesiacov údajne až 217-krát. Vedci upozorňujú, že aj keď je výsledok výskumu zaujímavý, nedajú sa z neho robiť ďalekosiahle závery, pretože ide o extrémny individuálny prípad. U muža sa totiž neprejavili žiadne vážnejšie vedľajšie účinky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú