Drony sa v súčasnosti začínajú čoraz viac využívať na vytvorenie úchvatných svetelných šou. S týmito automatizovanými predstaveniami sa snaží presadiť napríklad Intel, a to aj v spolupráci so štúdiom Disney. Rekordný počin však majú za sebou Číňania, aj keď nie úplne podarený.

Doteraz držal rekord v počte dronov, ktoré sa využili na vytvorenie rôznych efektov Intel. Spoločnosť využila počas otváracieho ceremoniálu zimných olympijských hier v Pjongčangu celkovo 1218 lietajúcich quadkoptér. Tento rekord však už neplatí. V čínskom meste Xi’an sa totiž počas uplynulého víkendu odohral iný zápis do knihy rekordov. Celkovo až 1374 dronov od výrobcu Ehang Egret vyletelo do vzduchu, aby sa zúčastnilo 13-minútovej svetelnej šou.

Zobraziť celú galériu (2)
YouTube / Screenshot / Beijing News

Celé predstavenie sa počas 29. apríla podarilo. Pre zápis do Guinnessovej knihy rekordov potrebovali technici udržať všetky quadkoptéry spoločne vo vzduchu aspoň minútu. Uspeli aj s pomocou autonómneho systému riadenia všetkých zariadení, ktoré mal na starosti vlastný softvér výrobcu. Za úlohu mal precízne ovládanie polohy každého drona, čo nebolo jednoduché aj vzhľadom na rušenie signálu z mobilných zariadení takmer 100 tisíc divákov. Počas predstavenia vytvorili zariadenia celkovo 16 obrazcov vyjadrujúce symboly z čínskej kultúry.

Repríza sa nepodarila

Lenže nešlo o jediné predstavenie určené pre divákov. Ďalšie sa odohralo 1. mája a malo ísť o rovnako úchvatnú šou. Tá sa však už veľmi nepodarila a na záberoch, ktoré publikoval pekinský spravodajský portál, je vidieť, že niektoré drony začali počas predstavenia nekontrolovateľne padať na zem. Vytvárané obrazy tak časom stratili tvar a diváci si ich plnú krásu neužili. Padnuté drony tak majú za sebou poriadne tvrdé pristátie a zostáva len veriť, že nedošlo k žiadnym zraneniam štábu ani divákov. Zábery padajúcich dronov si môžeš pozrieť vo videu nižšie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom