Technologická spoločnosť Tesla, zameriavajúca sa najmä na výrobu automobilov a solárnych striech, vyvíja nielen autonómne autá, ale tiež vlastného autonómneho robota. Ako sa navyše v nedávnom rozhovore pre Insider vyjadril Elon Musk, v budúcnosti technológie umožnia nahrať do tohto robota vlastnú myseľ.

Večný život bez zložitej biológie

Na rozdiel od predlžovania ľudského života v pôvodnej telesnej schránke má táto metóda predsa len jeden zásadný problém. Podľa Muska je totiž možné neskôr nahrať do takéhoto robota vlastné myšlienky, spomienky a osobnosť, čím je možné uchovať človeka pre ostatných ľudí – pre neho samého však o predĺženie života nejde.

Po niekoľkých slovách o Starship sa debata vrátila k ľudskému životu a skutočnosti, že Musk nie je, na rozdiel od mnohých iných miliardárov, tak veľmi zaujatý predlžovaním života. Excentrický miliardár odpovedal pomerne prekvapivo.

Jae C. Hong/AP/TASR

„Nemyslím si, že by sme sa mali snažiť, aby mali ľudia príliš dlhé životy. Spôsobilo by to dusenie spoločnosti, pretože, popravde, ľudia nemenia svoje mysle. Jednoducho zomrú. Ak nezomrú, uviazneme so starými ideálmi a spoločnosť nebude napredovať. Myslím si, že už dnes máme vážny problém s gerontokraciou, kde vodcovia mnohých krajín sú veľmi starý,“ objasňuje svoj postoj Musk.

Postačí Neuralink

Kým sa vďaka robotom od Tesly naskytne možnosť uloženia svojej osobnosti do robotickej schránky, jedna z Muskovych spoločností predsa len pracuje na istej forme predlžovania ľudského života. Je ňou Neuralink, ktorý sa špecializuje na spájanie ľudského mozgu s počítačom.

Spočiatku má takéto rozhranie riešiť problémy ako je neschopnosť pohybu niektorých končatín, no z dlhodobého hľadiska je možné opätovným spájaním neurónov či stimuláciou špecifických mozgových centier riešiť aj Alzheimerovu chorobu, depresie, stratu kľúčových zmyslov ako je zrak alebo sluch a poskytnú aj oveľa viac.

Tesla

Utopickým cieľom Neuralinku je totiž symbiotické spojenie mozgu s počítačom, ktoré umožní zdanlivo nemožné procesy ako je neverbálna, svojim spôsobom telepatická komunikácia či ukladané a opätovné prehrávanie spomienok do posledného detailu – či dokonca ich zdieľanie s ostatnými ľuďmi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú