Predstavy o dystopickom svete, v ktorom elita je „večná“, zrejme nie sú tak veľmi premrštené a fantastické. Najbohatší ľudia sveta, medzi nimi aj Jeff Bezos, majú podľa MIT Technology Review veľký záujem o technológiu, ktorá im vráti mladosť. V boji proti starnutiu vyťahujú veľké zbrane – moderný startup so špičkovými vedcami a množstvom peňazí.

Zrazu je to možné?

V oblasti zvrátenia starnutia sa už vykonalo množstvo vedeckých výskumov a experimentov a aj keď posunuli naše znalosti značne vpred, nikdy nepriniesli reálne a praktické výsledky.

Čo však robiť, keď nákladný výskum neprináša plody? Hodiť na problém ešte viac peňazí. Fungovalo to v 60-tych rokoch s projektom Apollo, katastrofálne to zas zlyhalo pri rakete SLS a projekte Artemis.

Jeff Bezos po návrate z vesmíru. Zdroj: Blue Origin/Youtube

Bude to tentoraz iné? Záhadný startup Altos Labs je súkromnou spoločnosťou a láka špičkových vedcov na dobrý plat a voľnú ruku vo svojom výskume. Firma sa preto čiastočne spolieha na to, že do jej radov nevstúpi niekto, kto chce viesť bezcielny výskum a dostávať za to dobrý plat. To sa, bohužiaľ, stáva aj v špičkových laboratóriách.

Obrovský projekt, pomôže všetkým

Napriek zdanlivo dystopickému a morálne otáznemu podtónu celej problematiky je práve tento projekt príležitosťou pre celé ľudstvo. Neprinesie síce mnohými zatracovanú nesmrteľnosť, akýkoľvek pokrok vo vede, ktorý zvýši priemermú dĺžku života, je vítaný.

Táto nová firma zatiaľ existuje v USA a Spojenom Kráľovstve, pričom inštitúcie sa chystá vybudovať aj v Japonsku, ktoré má množstvo špičkových odborníkov. Startup momentálne robí nábor veľkého množstva univerzitných vedcov, ktorí dostanú na výskum starnutia buniek a jeho zvrátenia množstvo financií.

Medzi investormi sa podľa Futurism nachádza aj kontroverzný Jeff Bezos. Firma sa podobá na projekt Calico, ktorý založil v roku 2013 Google a rovnako nalákal množstvo špičkových a dobre financovaných vedcov – nie je však jasné, či od tej doby Calico vykonal vôbec nejaký progres.

Pixabay

Vstúpia do firmy aj šialenci?

Medzi vedcami vstupujúcimi do Altos Labs je napríklad Steve Horvath, profesor z UCLA (Kalifornská univerzita v Los Angeles) a vývojár „biologických hodín“. Pomocou nich je možné s vysokou presnosťou merať starnutie ľudského tela.

Trochu čudnejsí je vstup španielskeho biológa z inštitútu Salk v Kalifornii. Juan Carlos Izpisúa Belmonte je nechvalne známy tým, že skúmal miešanie ľudských a opičích embrií. Zároveň tvrdí, že je možné predĺžiť dĺžku ľudského života až o 50 rokov.

Neplateným vedcom a vodcom vedeckého dozoru sa stane Shinya Yamanaka, ktorý dostal v roku 2012 spolu s ďalšími výskumníkmi Nobelovu cenu za objav reprogramovanie buniek.

Čo je reprogramovanie buniek?

Technológia preprogramovania ľudských buniek spočíva v pridaním štyroch proteínov, pomocou ktorých sa bunka vráti do primitívneho štádia s vlastnosťami embryonálnych kmeňových buniek.

jeff bezos
Flickr

Juan Carlos Izpisúa Belmonte tieto znalosti využil vo svojom laboratóriu, keď robili pokusy na myšiach. Výsledky boli na jednej strane ohromujúce, na druhej skutočne desivé.

Aj keď niektoré myši ukázali náznaky omladnutia tkaniva, v telách mnohých z nich sa vyvinuli tumory. Ako priznáva sám Yamanaka, táto technológia má obrovský potenciál, musí však najprv prekonať množstvo prekážok a výziev. Najbohatší ľudia si tak ešte na svoju vysnívanú nesmrteľnosť počkajú.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú