banner-oneplus-3
Mediatek alebo Qualcomm Snapdragon? Sliepka alebo vajce? Na tieto otázky je naozaj ťažké odpovedať, a preto sa obraciame práve na vás, čitateľov. Ktorého z týchto veľkých gigantov a výrobcov mobilných procesorov preferujete?

Na prvý pohľad sa javia rovnako. Obaja v súčasnosti súťažia v tom, kto predstaví prvý čipset vyrobený 10 nm technológiou. 10 nm sa označuje aj limit, na ktorý sa oplatí zmenšovať tranzistory. Potom už budú náklady na výrobu natoľko vysoké, že výroba menších rozmerov bude finančne nevýhodná. Toto sa týka rovnako počítačov, ako aj smartfónov. Obaja giganti už predstavili svoje plány na 10 nm čipsety. Mediatek vkladá všetko svoje úsilie do 10-jadrového čipsetu Helio X30, zatiaľ čo Qualcomm vkladá všetko do 8-jadrového Snapdragonu 830. Nemusíme byť hneď jasnovidci, aby sme vedeli s presnosťou povedať, že si na ne poriadne počkáme. Pre porovnanie, spoločnosť Intel začne dodávať 10 nm procesory až koncom roka 2017.

Xiaomi Redmi Note 3 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

vernee-apollo-lite-helio-x20-cpu

Vernee Apollo Lite s MediaTek Helio X20

Obaja výrobcovia dodávajú svoje čipsety do celého sveta. Tie následne poháňajú veľkú škálu zariadení. Možno aj váš WiFi router obsahuje čipset od Mediateku. Ktorý je však lepší? Na túto otázku je ťažké jednoznačne odpovedať. Kvalita čipsetu záleží od viacerých faktorov, ako je výkon, úspora energie, zahrievanie, cena, softvérová podpora i veľa ďalších. Častý je aj jav, že nejaký smartfón, napríklad Xiaomi Redmi Note 3, príde s Mediatekom a jeho Pro verzia ponúkne konkurenčný Snapdragon.

OnePlus 3 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

zuk-z2-pro-snapdragon-cpu

ZUK Z2 Pro s Qualcomm Snapdragon 820 CPU

Ktorého výrobcu čipsetov máte radšej a prečo? Podeľte sa s nami o váš názor v diskusii.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú