Apple pripravuje azda najväčšiu zmenu svojho operačného systému od jeho spustenia v roku 2008. Spoločnosť otvorí doteraz konzervatívny ekosystém a okrem iného povolí obchody s aplikáciami tretích strán.

Vývojári najpopulárnejších aplikácií však túto zmenu kritizujú. Okrem toho, že Applu budú musieť platiť podstatne viac, sa vraj Američania vyhnú účelu zákona EÚ. Na tému poukázal portál The Verge.

iOS sa otvorí aplikáciám tretích strán

Apple oznámil počas minulého týždňa revolučnú novinku svojho operačného systému na trhu v Európskej Únii. Jej príčinou je nová európska legislatíva Digital Markets Act, teda zákon o digitálnych trhoch (DMA), ktorý vstúpi do platnosti už v marci.

Cieľom tohto nariadenia EÚ je urobiť digitálnu ekonomiku spravodlivejšou a konkurencieschopnejšou. Jeden z bodov tohto zákona umožní tretím stranám spolupracovať so službami prevádzkovateľa v určitých špecifických situáciách.

Práve kvôli tejto formulácii musí Apple otvoriť svoj operačný systém. To znamená, že Apple App Store už nebude jediným distribútorom aplikácií pre iPhone v rámci iOS. Americká firma bude musieť umožniť prevádzkovanie iných obchodov s aplikáciami vo svojom systéme.

Apple však bude mať konečné slovo pri autorizácii nových obchodov a všetky aplikácie pre iOS budú musieť podstúpiť overenie. Lenže Američania nastavili pomerne lišiacky systém s diabolskými podmienkami, vďaka ktorému možno žiaden iný distribútor aplikácií nevznikne.

Vývojári spustili vlnu kritiky

Kritici poukazujú na to, že Apple bude vyžadovať akreditív vo výške 1 000 000 € od finančnej inštitúcie s hodnotením „A“, aby mohol v EÚ zriadiť alternatívny obchod s aplikáciami. To znie pre vývojárov ako nonsens a diskriminácia. Pre menších vývojárov je to prakticky nemysliteľná čiastka a na iOS môžu zabudnúť.

„Táto jedovatá pilulka je výslovne navrhnutá tak, aby zabezpečila, že sa žiadny obchod s aplikáciami druhej strany nikdy nerozbehne. Všetky snahy EÚ o vytvorenie konkurencie na digitálnych trhoch budú zbytočné,“ vyslovil sa spoluzakladateľ Basecampu David Heinemeier Hansson, ktorý doplnil, že ide o „režim vydierania“. V zástupe kritikov tohto plánu možno nájsť vývojárov Microsoftu, Spotify, Epic Games či samotného Marka Zuckenberga, výkonného riaditeľa Mety.

Apple svoje príjmy exponenciálne navýši kontroverzným poplatkom

Apple totiž prišiel vo svojom vyhlásení s novým poplatkom, tzv. Core Technology Fee, ktorý postihne tvorcov najsťahovanejších aplikácií. Ten neberie ohľad na to, či bola aplikácia stiahnutá cez oficiálny App Store, alebo prostredníctvom alternatívneho obchodu.

Vývojári budú platiť 0,5 € za každé stiahnutie ich aplikácie, ktorá vykázala milión inštalácií za posledný rok. Týka sa to aj aktualizácií.

Na túto ľstivú taktiku generácie ešte väčších príjmov poukázal v príspevku na X zakladateľ aplikácie Gas Nikita Bier. Ten v modelovom príklade uvádza, že podľa doterajších podmienok platili vývojári približne 3 milióny eur ročne za aplikáciu, ktorá mala 10 miliónov stiahnutí ročne. Po novom od nich Apple získa až dvojnásobok.

Európski regulátori uviedli, že sa budú zaoberať systémom Apple po 7. marci, keď DMA vstúpi do platnosti. EÚ má právomoc pokutovať spoločnosti, ktoré porušujú zákon, a to až do výšky 10 percent ich ročného príjmu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP